BB virtuvē

LAPAS SATURA RĀDĪTĀJS:
1. Barības sastāvs, tajā esošie un nepieciešamie komponenti, kucēna / suņa barošanas pamatprincipi.
2. KO SUNIM NEDRĪKST DOT , ja nevēlieties izdarīt tam pāri.
3. Kāda receptīte.....

1. MAZLIET PAR BARĪBAS SASTĀVĀ ESOŠAJIEM UN NEPIECIEŠAMAJIEM KOMPONENTIEM!

Suņa organismam jāuzņem barība, jo barības vielas ir nepieciešmas organismam:
  • audu augšanai, atjaunošanai;
  • enerģijas radīšanai;
  • vielmaiņas regulācijai.
- Galvenās barības vielas ir: olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, vitamīni un minerālvielas.
- Enerģija sunim rodas barības komponentiem pakāpeniski sašķeļoties.
- Savukārt , ūdens maiņa organismā ietver:
  • ūdens uzsūkšanu gremošanas traktā;
  • iekšējā ūdens veidošanos: sadaloties barības vielām;
  • ūdens izdalīšanu caur: nierēm, plaušām, ķepu spilventiņiem.
Nedaudz par katru barības vielu atsevišķi:


Olbaltumvielas – to uzbūve, iedalījums, avots barībā.
Olbaltumvielas ir proteīni, tie ir svarīgākie organisma uzbūves materiāli, ietilpst fermentu, hormonu, imūnvielu sastāvā. Var tikt izmantoti kā enerģijas avots. Proteīnus nevar aizstāt ar citiem barības komponentiem. 
Aminoskābes iedala-
  •  aizstājamās – var veidoties organismā no citām aminoskābēm;
  •  neaizstājamās – organismā neveidojas, jāuzņem ar barību. (kā piemērs: liellops apēd augus, zāli- sašķeļ proteīnus līdz aminoskābēm un suns apēd liellopa gaļu , tādejādi uzņemot, aptuveni, 10 aminoskābes).
Izšķir: 1) dzīvnieku izcelsmes proteīnus, suns tos labāk pārstrādā ;
            2) augu izcelsmes proteīnus, suns nespēj pārstrādāt, paredzēts zālēdājiem. 


Produkti pēc aminoskābju satura iedalās: 
          1) pilnvērtīgie – satur visas aminoskābes (piemēram: olas, piens, liesa gaļa.....); 
          2) nepilvērtīgie – satur tikai daļu aminoskābju (piemēram: soja, graudaugi.....). 


Dažādu proteīnu izmantojamība, organismā, ir stipri atšķirīga. (šeit uzskaitīts , cik katra no barībām, izmantojas procentuāli organismā)
  • Ola 100% izmantojamība, (satur visa veida proteīnus)
  • vistas baltā gaļa 98%, 
  • zivis 95% ,
  • putnu gaļa 94%, 
  • liellopu gaļa 88%, 
  • gaļas kaulu milti  (pievienoti sausajām barībām) 82%. 
  • Proteīnu avots ir dzīvnieku gaļa (vista, jērs, liellops, tītars), subprodukti - aknas, iekšējie orgāni, zivis, olas dzeltenums, piens, siers, graudaugi –kvieši, kukurūza, rīsi, pupas.
Ja proteīni tiek uzņemti par daudz:
KUCĒNIEM: tiek paātrināta augšana, ķermeņa masa pieaug, bet nespēj līdzi uzaugt un nostiprināties locītavas un saites, suns iegūst kāju locītavu problēmas, kuras izlabot ir ļoti grūti, lielākajā skaitā gadījumu, pat neiespējami.
VECIEM SUŅIEM : rodas nieru mazspēja, aknu problēmas... t.i. organismā pie pārmērīgi liela proteīnu daudzuma, tā sadalīšanās rezultātā dodas toksiskas vielas (piem., amonjaks), kas aknās pārvēršas urīnvielā, kas izdalās ar urīnu, finālā pasliktinās nieru un aknu darbība.


Tauki – to uzbūve, iedalījums, avots barībā.
Tauki jeb lipīdi ir: 
1) Organisma galvenais, viskoncentrētākais enerģijas avots.
2)Apgādā organismu ar taukskābēm, kas piedalās vielmaiņas procesā, uzlabo vispārējo organisma stāvokli, ādu un apmatojumu.
3)apgādā ar taukos šķīstošiem vitamīniem (A,D,E,K) vieglāk atcerēties otrādā secībā!!!(K,E,D,A), tie organismā nonāk tikai ar tauku palīdzību!
4) veido organisma tauku rezerves, aizsargā organismu no siltuma zudumiem, nepieciešamības gadījumā pārtop enerģijā.


Iedala divās lielās grupās

  • dzīvnieku taukos,
  • augu taukos, eļļās. Tauki veidoti no taukskābēm. 
Taukskābes pēc ķīmiskās struktūras iedala: 
1) piesātinātās 
2)nepiesātinātās - esenciālās, kuras iedala sīkāk mononepiesātinātās un polinepiesātinātās. 
Nepiesātinātām taukskābēm ir šķidra konstintence - vistu ir visšķidrākie tauki, cūku, liellopu cietākie, bet tiem nav vērtības. 

Esenciālās taukskābes (neaizstājājamās), atkarībā no molekulas uzbūves , 
iedalās: omega3 un omega 6. (attiecībai jābūt: 5:10) 
Omegai 3 un Omegai 6 jābūt pareizās attiecībās, labvēlīgi ietekmē vielmaiņu, samazina alerģiskas reakcijas, palīdz uzturēt labā stāvoklī ādu un apmatojumu /spalvu/.
Pārmērīgs tauku daudzums – aptaukošanās, traucējumi organismā, palēninās gremošana – aizcietējumi, caureja, vemšana. Nepietiekams tauku daudzums - sausa blaugznaina āda, nespodra spalva, kucēniem palēlināta augšana, gremošanas traucējumi. 
Tauku avots barībā: vistu, lielopu tauki, zivju eļļu, augu eļļas, saulespuķu, linsēklu. 
Pareizi veidota barība sastāv gan no augu, gan no dzīvnieku taukiem. Tauki nosaka barības garšu. Pie paaugstinātas temperatūras , samazinās enerģētiskā vērtība. Tauki savā būtībā ir nestabilas vielas, ar laiku notiek oksidācijas process, pārvēršas par indīgām vielām (satur ketonus, aldehīdus u.c.), kas sunim var būt  ļoti kaitīgi veselībai. Nedrīskt lietot produktus, kuriem ir beigušies derīguma termiņi vai arī ilgstoši barība stāvējusi atvērtā iepakojumā. 
Pazīmes: rūgta smarža un garša.

Ogļhidrāti – to uzbūve, iedalījums, avots barībā.
Barības ogļhidrāti – cukura, cietes, celulozes veidā. 
Organisms spēj uzņemt apstrādātu cieti. Ogļhidrāti nav svarīgākie organismam. Suns praktiski nepārstrādā šķiedrvielas, celulozi, jo nav nepieciešamo fermentu. Arī zarnu trakts sunim ir par īsu. Bet nenozīmē, ka nevajag būt barības sastāvā, jo nepieciešams lignīns, celuloze, pektīns. Tie stimulē zarnu darbību, regulē ūdens balansu. Stipri uzbriest, uzsūc ūdeni, palielina fekālijas apjomu. Veicina peristaltiku un fekālijas izvadīšanu. Absorbē žultskābes, holesterīnu un amonjaku. Fermentējamās šķiedrvielas – prebiotiķi. FOS – frukto, oligo saharīdi.
Prebiotiķi – fermentējamās šķiedrvielas, kas tiek fermentētas ar zarnu baktēriju palīdzību, kas veicina gaistošo taukskābju veidošanos kalpo par barību resno zarnu gļotu šūnām. Pastiprina vērtīgo baktēriju augšanu, rada skābu vidi zarnās, nomāc kaitīgās mikrofloras attīstību, uzlabo barības vielu sagremošanu un uzsūkšanu (cukurbiešu šķiedras, spiesti kviešu asni, cigoriņa saknes ekstrakts).
Probiotiķi – zarnu baktērijas, kas labvēlīgi ietekmē zarnu darbību. 
Ogļhidrātu avots – kukurūza, rīsi, auzas, kartupeļi, mieži.
Balansu var izjaukt infekcijas, nepareiza barošana. 
Light sērijas barības satur  palielinātu šķiedrvielu daudzumu – rada sāta sajūtu, neaizkavējas zarnu traktā.(tātad kaku čupiņas lielākas, organismā uzsūcas kas mazāk!)
Ogļhidrāti, glikozes veidā, visvieglāk un ātrāk izmantojas,momentā tiek pārvērsti enerģijā.
Pēc ķīmiskā veidojuma ogļhidrātus iedala 3 lielās grupās - monosaharīdi, disaharīdi, polisaharīdi. 
*Monosaharīdi – labi šķīst ūdenī:  glikoze ( vīnogu cukurs)ir jebkuras šūnas primārais enerģijas avots. fruktoze ( augļu cukurs) ietilpst medus sastāvā, noārdās vēl ātrāk kā glikoze,bet tikai insulīna klātbūtnē. 
*Disaharīdi – labi šķīst ūdenī – 1) saharoze (parastais cukurs) ražots no cukurbietēm, cukurniedrēm, sadalās līdz monosaharīdiem, uzsūcas zarnās. 2) maltoze (iesala cukurs). 3) laktoze (piena cukurs) – sadalās fermenta laktāzes ietekmē, liela loma mazuļu attīstībā, laktozē samazinās pieaugušiem suņiem, rezultāts laktozes nepanesamība, caureja, gāzes, jālieto skābpiena produkti. 
*Polisaharīdi – nešķīst ūdenī, tie veidoti no vairākiem tūkstošiem molekulu. 1) glikozēns uzkrājas aknās, muskuļos, neizmantoto glikozi pārvērš glikogēnā 2) ciete- sašķeļas tievajās zarnās fermenta amilāzes ietekmē, līdz glikozei (cilvēkam amilāze ir sieklalās, šķelšanās sākas jau mutē, suņiem tā nav, jo siekalas amilāzi nesatur!!!)
3) celuloze – veido barības šķiedrvielas, augu šūnu struktūr-elements, pastiprina zarnu peristaltiku
4) pektīnvielas iznīcina pūšanas baktērijas produktos, augļos, ogās,dārzeņos tās ir līdzīgas šķiedrvielām.

Vitamīni - to uzbūve, iedalījums, avots barībā.

Vitamīniir organiskas vielas, kas nepieciešamas nelielosdaudzumos dzīvības procesu uzturēšanai, jo cieši saistīti ar hormoniem, fermentiem un tiešā veidā piedalās vielu maiņas procesā.
Vitamīnus iedala:
·   ūdenī šķīstošajos (B grupa, C, PP u.c.)- neizturīgi pret karsēšanu, organismā neuzkrājas, līdz ar to jāuzņem katru dienu;
·   taukos šķīstošajos (A, D, E, K) -organismā uzkrājas rezerves taukaudos, aknās. Palielināts daudzums var būt kaitīgs. Izturīgāki pret karsēšanu.
Provitamīni ir vielas, no kurām organismā veidojas paši vitamīni.
Daļu vitamīnu suņa organisms spēj sintezēt pats, daļu sintezē zarnu traktā dzīvojošā mikroflora. Ļoti lielu lomu spēlē resnajās zarnās esošie mikroorganismi, kuri ir izteikts polivitamīnu avots.
Ja vitamīnu nesaņem pietiekošā daudzumā, tad ir hipovitaminoze, ja nesaņem vispār – avitaminoze. Ja organismā ir pārāk liels vitamīnu daudzums, tad tā ir hipervitaminoze.
Taukos šķīstošie vitamīni (A, D, E, K).
A vitamīns (retinols) ir augšanas vitamīns. Tam ir plašs darbības spektrs – nepieciešams šūnu vairošanās procesiem, organisma augšanai, kaulu, zobu attīstībai; uztur normālas ādas un gļotādas funkcijas; uztur normālu redzi, acs radzenes funkcijas; paaugstina organisma rezistenci pret slimībām
Hipovitaminozes (nepietiekamība) gadījumā pārragojas epitēlijs, mati kļūst sausi, pastiprināti izkrīt, samazinās auglība, dzimst vāji kucēni, pasliktinās redze.
A vitamīns atrodas tikai dzīvnieku valsts produktos. Avots – olu dzeltenums, zivju eļļa, liellopu un vistu aknas (nedrīkst dot daudz), trekns krējums.
Vitamīna A provitamīns karotīns atrodas augļos, dārzeņos (burkānos, smiltsērkšķu ogās, pētersīļos spinātos, paprika). Suņa organisms spēj karotīnu pārvērst A vitamīnā, bet nepietiekamā daudzumā. Ja augu šķiedras sašķeļ, sasmalcina, izdalās sula un organisms spēj to pārstrādāt.
A vitamīns jātur vēsā vietā un tumsā, jo saulē tas bojājas.
D vitamīns (kalciferols) tiek saukts par „kaulu vitamīnu”, regulē kalcija un fosfora maiņu: uztur optimālu Ca un P attiecību līmeni asinīs, ja krītas Ca līmenis, palielinās D vitamīna ražošana aknās; regulē Ca un P uzsūkšanos zarnās; regulē Ca un P transportu kaulaudos, veicina kaulu mineralizāciju, piedalās kaulu veidošanas procesā; samazina Ca un P izdalīšanos caur nierēm, stimulē Ca un P uzsūkšanos no pirmurīna.
Svarīgākās D vitamīna formas ir D2 un D3.
Ja D vitamīns ir par daudz – toksiski, izsauc dažādas disfunkcijas. Asinīs paaugstinās Ca un P līmenis, izgulsnējas mīkstajos audos un asinsvadu sieniņās.
Suns D vitamīnu saņem ar barību un sintezē ādā saules ietekmē. Avots – zivju eļļa, olas dzeltenums, aknas, saule. Pieaugušiem suņiem papildus devas nav vajadzīgas, jo uzkrājas organismā. Darbojas kopā ar A vitamīnu.
E un K vitamīns
E vitamīns(tokoferols) ir dabīgais antioksidants, kas cīnās pret brīvajiem radikāļiem, novērš oksidācijas procesus: veicina šūnu elpošanu, aizsargā šūnas membrānu, nostiprina imūnsistēmu, piedalās spermatoģenēzes regulācijā, pastiprina dzimumaktivitāti, piedalās embrija veidošanas procesā, ietekmē dzimumdziedzeru darbību.
Hipovitaminoze - izsauc daudzas nespecifiskas izmaiņas – muskuļu distrofija, sirds slimības, asinssastāva izmaiņas, dzimst vāji vai nedzīvi kucēni, pasliktinās spermas kvalitāte.
Avots -augu eļļas (auksti spiestas), diedzēti graudi, rieksti, soja, pirmpiens, piens, olas dzeltenums.
Uz E vitamīnu veci tauki iedarbojas graujoši.
K vitamīns (vikasols) ir ļoti svarīgs asins recēšanas procesā, piedalās fermentu sintēzē. Pret saindēšanos ar žurku indi.
Avots – daudzidzīvnieku unaugu valsts produkti,sintezē arī zarnu baktērijas.
Vitamīna trūkums var attīstīties pie aknu slimībām, gremošanas traucējumiem, ilgstošas antibiotiku lietošanas. Hipovitaminozes gadījumā var veidoties gremošanas traucējumi, īpaši pēc antibiotiku lietošanas.
Avitaminozes gadījumā var rasties tieksme uz asiņošanu un asins izplūdumiem, samazinās asins recēšanas spēja.
Ūdenī šķīstošie vitamīni (B grupa, C)
B grupas vitamīni ir ūdenī šķīstoši, organismā neuzkrājas. Tos sintezē zarnu mikroflora. Plaši izplatīts gan augu, gan dzīvnieku valsts produktos, visvairāk raugā.
B grupas vitamīnus sintezē zarnu mikroflora. Lielākā daļa vitamīnu darbojas tikai kompleksā.B kompleksa darbība : koenzīminepieciešami enzīmu darbībai, tiek veicināti bioķīmiskie procesi, palīdz šūnām izmantot skābekli, piedalās ogļhidrātu pārvēršanā par glikozi, piedalās olbaltumvielu un tauku maiņas procesos.
Pie termiskas apstrādes zaudē efektivitāti, liela daļa vitamīnu iet bojā. B vitamīnu grauj antibakteriāli līdzekļi un hormonpreparāti.Tāpēc tos lietojot jālieto B vitamīni.
B1 – tiamīns, iedarbojas uz nervu sistēmu, antineirīns. Atbild par veselīgu psihi un normālu uzvedību.Hipovitaminozes gadījumā ir traucēta CNS darbība.
B2 – riboflavīns, nepieciešams labai redzei, veselai ādai, spalvai. Avots:skābpiena produkti, olas, gaļa, graudaugi. Vitamīna trūkumu novēro reti.
B6 – piridoksīns, piedalās galvenokārt olbaltumvielu maiņā.
B12 – ciankobalamīns, piedalās eritrocītu un hemoglobīna veidošanā. Avots: tikai dzīvnieku produkti- gaļa, piens, aknas, olas dzeltenums. Daļēji sintezējas zarnu traktā. Hipovitaminozes gadījumā var izsaukt anēmiju.
H – biotīns , nepieciešams taukskābju sintēzei, svarīgs faktors veselīgai ādai, spalvai. Hipovitaminozesgadījumā niezoši dermatīti, matu depigmentācija un izkrišana. Avots: raugs, aknas, olas dzeltenums. Sintezē zarnu mikroflora.
C vitamīns (askorbīnskābe)piedalās kalogēna un šūnstarpu vielas sintēzē. Tam ir plašs darbības spektrs- nostiprina asinsvadu sieniņas, skrimšļaudus, kaulaudus. Dabīgs antioksidants.Pieaugušiemsuņiem hipovitaminozi (cingu) praktiski nenovēro, jo suņa organisms pats sintezē C vitamīnu.
Paaugstināta nepieciešamība pēc C vitamīna ir grūsnām un barojošām kucēm, kucēniem intensīvas augšanas periodā, pie suņa paaugstinātas slodzes, pēc antibiotiku kursa.Avots – augu valsts produkti.

Minerālvielas – to nozīme, kalcija un fosfora, kā arī to daudzuma attiecību loma organismā
Minerālvielas ir neorgoniski ķīmiski savienojumi, tiem nav barības vērtības, bet ir liela nozīme uzturā. Nepieciešamas organismam kā celtniecības materiāls.
Minerālvielas ietilpst svarīgu organisku savienojumu sastāvā, tās ir nepieciešamas organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai. 
Piemēram:

  • Ca un P minerālvielas nepieciešams kaulu, zobu veidošanai (avots – piens, piena produkti, olas, rupju maize, gaļa, pākšaugi),
  • dzelzs organismam vajadzīgs hemoglobīna sintēzei sarkanos asinsķermenīšos, kas iznēsā skābekli pa visu organismu (avots-aknas, nieres, gaļa, maize, olas).
  • Augu un dzīvnieku valstī minerālvielas ietilpst gandrīz visi ķīmiskie elementi. Pēc daudzuma iedala makro un mikro elementos. Barībā minerālvielas tiek aprēķinātas kā pelni.

Ca un P darbība lielā mērā atkarīga no to daudzuma attiecībām. Ca:P attiecībai barībā jābūt 1,1:1 līdz 2:1 par pamatu ņemot P.
 Ca ietilpst kaulos, zobos, skeletā 97% un 3% asins serumā, pārējos audos. Ca nostiprina asinsvadu sieniņas, veicina asins sarecēšanu, normālu CNS darbību, muskuļu darbību. Ca līmenim asinīs jābūt pastāvīgam. CA uzņem ar barību, notiek nepārtraukta Ca maiņa starp asinīm un kaulaudiem. Ca maiņu regulē D vitamīns, uzsūkšamās zarnās ir atkarīga no Ca un P attiecībām barībā.
 Ca trūkums rada rahītu, osteomalāciju. (Parasti kucēniem.) Biežāk sastopams – pseidorahīts, kas saistīts ar nepietiekamiem hormoniem palielināta vairogdziedzera dēļ. 
Avots – skābpiena produkti, piens kaulu milti.
Fosfors P -85% atrodas kaulaudos, pārējais mīkstajos audos, nervu audos. Piedalās dažādās organisma funkcijās. Avots: skābpiena produkti gaļa, zivis, olas dzeltenums, dārzeņi, augļi. Pārmērīgs P daudzums pasliktina Ca uzsūkšanos, savukārt pārmērīgs Ca daudzums pazemina P izmantošanu, arī magnija un cinka izmantošanu. Lieko P organisms vada ārā caur nierēm., P nogulsnējas smilšu un akmeņu veidā. Ja trūkst, tad organisms P paņem no kauliem.
Pārmērīgs Ca un P daudzums ir kaitīgs, labāk mazāk nekā par daudz! Ja organismā trūkst Ca:P, tad organisms kompensē trūkumu, paņemot no kauliem, izsmeļ kompensācijas iespējas, sākas zobu drupšana, klibums.



PĒC DOMUBIEDRU VAIRĀKKĀRTĒJA LŪGUMA, NEDAUDZ PAR KUCĒNA BAROŠANU

Jaundzimuša kucēna svars sastāda: lielajām šķirnēm 1%, mazajām šķirnēm - 4% no mātes svara. 
Viss intensīvāk kucēnu augšana notiek 3-6 mēnešu vecumā. (kad lielākoties suņuks jau ir jauno saimnieku aprūpē)
Kucēni pusi no pieauguša suņa svara sasniedz 5-6 mēnešu vecumā. (apmēram,, katrai šķirnei individuāli)
Pilnu ķermeņa masu mazās šķirnes sasniedz 8 mēnešos, lielās šķirnes 2 gados.
Pārāk liels augšanas temps izraisa kaulu un muskuļu attīstības traucējumus.

Kucēnu piebarošanu var sākt no 4.nedēļas, ja mātei ir pietiekami daudz piena. 
Piebarošanu sāk ar šķidru produktu 1x dienā, lai gremošanas trakts pierastu.(piemēram: Starter barība - mērcēta kucēniem paredzētā pienā)  Ar katru dienu ēdienreižu skaitu palielina. Jādod arī gaļu. No sākuma dod kasītu gaļu. Var dot putriņas, biezpienu, kalcinēto biezpienu, kefīru, biolakto. Var mērcēt kucēniem domāto barību.
Pirmajā nedēļā kucēni ēd 12x diennaktī,
2.nedēļā – 8x diennaktī, 
no 4.nedēļas – 6x diennaktī, 
no 6. nedēļas – 5x diennaktī.
Kucēnus baro vairākas reizes dienā, dienas devu sadala porcijās, barības bļodu novāc pēc 5 minūtēm.

1-2 mēnešu vecumā baro 6x dienā
2-3 mēn. – 5x dienā, 
3-4 mēn. – 4x dienā,
 4-8 mēn. 3x dienā,
 > 8 mēn. – 2x dienā.
Pieaudzis suns var tikt barots 1x dienā (piemēram, vakarā, pirms gulētiešanas), tas attiecas tikai uz pavisam veseliem, labas kondīcijas suņiem, šāds režīms neder veciem , slimiem un darba suņiem, kā arī kucītēm grūtniecības un laktācijas , un atkopšanās periodā pēc kucēnu izaudzināšanas)
Barības daudzumam jāatbilst vidējiem augšanas tempiem. Labāk, lai barība nedaudz pietrūkst, nekā par daudz. 
Svarīgs olbaltumvielu daudzums, kvalitāte – sagremojamība, aminoskābju saturs. 
Vajadzība pēc minerālvielām, vitamīniem kucēniem ir lielāka nekā pieaugušam sunim. 
Kaitīgs pārmērīgs A un D vitamīnu daudzums
Ja kucēns neizēd visu savu ikreizējo porciju, var samazināt barošanas reizes, jo katrs suņuks ir individuāls.


Barību var iedalīt divos veidos:
1.mājas gatavota - augsta kvalitāte, salīdzinoši dārga, prasa laiku un zināšanas pagatavošanai, nesabalansēta. (ja saimnieks nesabalansē pareizi proporcijas un nepieciešamās sastāvdaļas)
 Gaļas dažādi veidi atšķiras pēc sastāva un barības vērtības. Ķīmiskais sastāvs atkarīgs no barības, ko ēdis nokautais lops. Gaļa satur neaizvietojamās aminoskābes, 70-73% ūdens, daudz P, maz Ca.
 Suņa barošana tikai ar gaļu, var novest pie smaga minerālvielu disbalansa, skeleta un citu orgānu saslimšanas.
 Gaļas subprodukti – iekšējie orgāni satur vairāk minerālvielas, vitamīnus. 
BARF – bonesandrawfood.- viens no pasaulē izplatītiem barošanas veidiem, lūk šeit skaisti aprakstīts!
Graudi pēc apstrādes kalpo par ogļhidrātu avotu,savukārt kā šķiedrvielu avots ir dažādu veidu dārzeņi.
2.gatavās rūpnieciskās barības -sabalansētas (tā raksta uz iepakojuma).
 Iedala pēc ūdens satura -sausās (90% sausnas, 10% H2O), konservos (70-80% H2O) un pussausās. 
  • Sausās satur 90% sausnas, 10% ūdens.
  •  Konservi satur 70-80% ūdens, 
  • pussausās (desas) satur 20-40% ūdens.
Barību veidi ir dažādam vecumam un fizioloģiskam stāvoklim – puppy, junior, adult, activ, mature.
Diētiskās barības pie dažādām veselības problēmām. 
Rūpniecisko barību pamatkategorijas: 
1)ekonomiskās (economy) – zemas kvalitātes, slikta sagremojamība;
2) parastās-vidējas kvalitātes, vieglāk sagremojams, nedaudz labākas izejvielas;
3) pirmšķirīgas (premium) – augstas kvalitātes, labākas izejvielas, dzīvnieku proteīns;
4) augstākās klases (superpremium), speciālās darba suņu barības,
5) ārstnieciskās barības.
Katram sunim barība jāpiemeklē individuāli. Pāreja no vienas barības uz citu jāveic pakāpeniski 5-10 dienu laikā, jo jāpielāgojas zarnu traktam un baktērijām. barības sastāvdaļas uz iepakojuma norādītas pēc to daudzuma dilstošā secībā. Barības ķīmiskais sastāvs – galveno barības vielu procentuālais daudzums – jēlproteīns (tikai daļa ir sagremojamais proteīns), jēltauki, ogļhidrāti, šķiedrvielas, minerālvielas jeb pelni (jo kvalitatīvāka barība, jo mazāk). 
Kvalitatīvās barībās nav krāsvielu!



Papildus sausajai barībai ar kuru Jūs barojiet savus mazos suņukus (kucēnus) papildus vēl var dot:
1.biezpienu ;
2.kefīru, biolakto, ja jogurts,( tad bez piedevām, bez cukuriem)
3.jēlu (mājas vistu - vēlams) olas dzeltenumu (svaigs baltums var izsaukt alerģijas, to dodam vārītu);
4. gaļiņu (liellopa, jaunlopa)
5. auzu pārslu putriņu (mannā neiesaka, jo nav uzturvērtībām bagāta)
6. vārīti rīsi;
7. viegli apvārīti subprodukti (vistu , liellopu), kad jau kucēns paaudzies, mazpamazītiņām var dot arī svaigā veidā, bet katru reizi vērojot, kā reaģē viņa kunģītis. Nekas nav labāks priekš suņa par svaigu liellopa, jaunlopa kunģi, bet tos pagrūti dabūt, ja kādam izdodas, tad super... sagriežam mazos gabaliņos un dodam, lai suņukam tiek viss labākais, ko šāds ēdiens var sniegt.
8. Kamēr zobiņi nav nomainījušies - tikai mīkstas konsistences kārumi - kaltējumi . (piemēram plaušas, kaltēts govs tesmenis u.c. kas nav ļoti cieti)
9. Arī veikalā nopērkamie, suņiem domātie, gaļas konservi var būt kā ēdienkartes dažādošanas veids.
10. Ja izdomājam pacienāt ar kādiem dārzeņiem, tad ieteikums ieskatīties BARF sistēmas barošanas ieteikumos, visi dārzeņi jāsasmalcina līdz pjurē sastāvam (ar blendera palīdzību), šādi sagatavotus dārzeņus suņa barības pārstrādes aparāts, spēj uzņemt un uzsūkt ko sev nepieciešamu. Ja sagrauzīs gabalos, labuma nebūs nekāda, to visu varēsim salasīt ārā zālītē ar skaistiem spec.kaku maisiņiem!


Kāds ieteikums:
  • Katru reizi kad sākam dot kaut ko jaunu, kādu nebijušu produktu, tāpat kā maziem bērniem, iedodam, pavērojam kāda reakcija (vai neizraisa kāds konkrēts produkts šķidru vēderu, piemēram);
  • Ja izdomājam nomainīt pamatbarību uz kādas citas firmas barību, darām to pakāpeniski, nevis kā ar nazi nogriežam, tā var radīt ļoti lielas problēmas kucēna (suņa) barības vadā. Līdztekus barības nomaiņai, iesaka lietot PROBIOTIĶI, (piemēram: "FERMENTEX", kurš speciāli paredzēts dzīvnieku barības vada mikrofloras uzlabošanai  vai arī LINEX, vai kādu citu probiotiķi.
  • Ja dodiet kucēnam kādu papildus produktu, attiecīgi samaziniet pamatēdiena (piemēram sausās barības) daudzumu!, lai kucēns netiktu pārbarots, kam var sekot dažādas ar veselību saistītas problēmas! Kucēnam labāk ir nedaudz mazāk, nekā par daudz!



Šis viss no mūsu pieredzes un LKF Kinoloģijas kursos gūtajām zināšanām!!! Ceru ka kādam- kas noderēs, lai pilnvērtīgi parūpētos par sava suņuka ēdienkarti!

2. KO SUNIM NEDRĪKST DOT , ja nevēlieties izdarīt tam pāri...

Alkohols
Alkohols priekš suņa organisma ir ļoti slikts produkts.. Suņiem nedrīkst ļaut iedzert to.Suns, kas iedzer kādu alkoholisko dzērienu, būs iereibis, kļūst dezorientēts un rīkoties tā kā parasti nerīkojas. Suns varētu izturēties diezgan līdzīgi kā izturās piedzēries cilvēks. "Piedzēries" suns ir nestabils uz kājām, ir gauss un nomākts. Suns parasti paliek šajā stāvoklī vienu dienu vai divas. 
Tomēr, ja suns ir norijis 4-8 ml alkohola uz vienu kilogramu ķermeņa svara, var sākties lēna elpošana, var tikt izraisīta koma, kā arī sirdsdarbības apstāšanās. Pazīmes par saindēšanos ar alkaholu, parasti parādās aptuveni pēc 30-60 minūtēm pēc alkahola ieņemšanas. Kā pazīmes, kas norāda ir: vemšana, caureja, ataksija, dezorientācija (apreibināšanās), depresija, trīce un aizdusa. Smaga saindēšanās var izraisīt komu, hipotermiju, krampjus, bradikardiju un elpošanas nomākumu.

Avokado
avokado augļus, sēklas, miza un lapas satur Persinu, tas ir elements, kas ir potenciāli indīgs suņiem. Avokado norīšana veicina šķidruma uzkrāšanos krūtīs, plaušās un ap sirds muskuli, radot elpošanas grūtības, kas var izraisīt nāvi, saistībā ar skābekļa trūkumu.

Bērnu pārtika
Bērnu pārtika nav pareizi sabalansēta kā uzturs priekš suņa. Ja suni baro tikai ar bērnu pārtiku, kā galveno uzturu var būt uzturvērtības trūkumus. Zīdaiņu pārtika var saturēt sīpolu pulveri. Tas ir tas, kas padara bērnu pārtiku bīstamu suņiem. Sīpolu sastāvā ir priekš suņiem toksiska sastāvdaļa tiosulfāts, ka bojā suņa sarkanās asins šūnas un var izraisīt hemolītisko anēmiju.

Soda un cepamais pulveris
Cepamais pulveris un soda ir ieraugu aģenti, kas parasti atrodami virtuvē. Uzņemot lielu daudzumu var izraisīt elektrolītu izmaiņas, kas izraisa izraisa muskuļu spazmas un smagos gadījumos var ciest no pēkšņas sirds mazspējas.

Kauli no zivīm, mājputniem un citiem gaļas avotiem (īpaši stobrkauli)
Svaigi (stobrkauli) kauli un vārīti kauli var plīst šķēpelēs pie to sakošanas, tādejādi izraisīt zobu bojājumus, mutes un mēles traumas, tie var iesprūst barības vadā, balsenē, kuņģa un zarnu traktā, var kalpot kā cēlonis aizcietējumam, asiņošanai no taisnās zarnas, un peritonīta izraisītājs. Vistas un zivs kauli, visticamāk var izraisīt iekšējo orgānu bojājumus un  zarnu nosprostojumus.

Brokoļi
Brokoļi faktiski nav  indīgi. Taču tie satur izotiocianātu, ķīmiska viela, kas ir izrādījusies kuņģa kairinoša. Kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi ir pieredzēti lopkopībā, ja barības uzturā brokoļi sastāv vairāk nekā 10% . Tāpēc tiek uzskatīts, ka tas pats attiecas arī uz suņiem.

Kaķu barība
Kaķu barība parasti satur augstāku tauku un olbaltumvielu saturu, nekā suņu barība.Kaķu barībai tiek pievienots lielāks sāls daudzums, lai kaķus mudinātu dzert ūdeni, ēdot sauso barību. Suņiem šis viss barības vielu kopums nav pareizi sabalansēts, līdz ar to bojā aknas un nieres. Ja regulāri suns ēd kaķa baību, tas var izraisīt uztura nelīdzsvarotību. Arī vemšana un caureja var būt suņiem, kuri regulāri lieto kaķu barību.

Kofeīns
Kofeīns bieži satur kafija, tēja, šokolādes izstrādājumi un bezalkoholiskie dzērieni (kola... u.t.t). Simptomi kofeīna saindēšanās parādās 1-2 stundu laikā pēc kofeīnu saturoša produkta apēšanas un ietver šādus simptomus: hiperaktivitāte, nemiers, vemšana, paaugstināta sirdsdarbība (tahikardija), paaugstināts asinsspiediens (hipertensija), sirds ritma traucējumi, trīce, paaugstināta ķermeņa temperatūra (hipertermija), krampji unvispārējs sabrukums .

Citrusu eļļas , ēdot citrusaugļus.
Apēdot apelsīnu, citronu, laimu vai citu augli , kas satur citrusaugļu ekstraktus, var novērot caureju veicinošu iedarbību, kas varētu izraisīt smagu vemšanu un caureju. Citrusu eļļas ekstraktus, kas ir pievienoti šampūniem u.c. izstrādājumiem, metabolizējas aknās un izraisa aknu bojājumu. Neatkarīgi no tā cik spēcīgas citrusu smaržas suns ir apēdis, reakcija būs trīce, hipotermija un zems asinsspiediens, kas var izraisīt suņa pēkšņu nāvi.

Šokolāde (Teobromīns)
Šokolādē viena no indīgākajām vielām suņiem ir teobromīns. Šokolādi SUNIM NEDRĪKST DOT ĒST PAT NE MAZU GABALIŅU! Saindēšanās smagos gadījumos teobromīns asinīs var saglabāties līdz pat 72 stundām, sakarā ar palēnināto vielmaiņu. Teobromīna pārdozēšana var izraisīt vemšanu, vēl smagākos gadījumosrodas krampji, sirdslēkmes un nāve.

Piena produkti (svaigs piens īpaši)
Suņiem, tāpat kā cilvēkiem mēdz būt laktozes nepanesamība. Viņiem nav pietiekami daudz fermenta laktāzes , lai pārstrādātu un sagremotu pienu, jogurtu, sieru, sviestu un citus piena produktus. Piena produktu norīšana izraisa vēdera uzpūšanos un caureju. Tas, protams ir gadījumos, ja ir šī nepanesība.

Pārmērīgi treknu produktu, Tauku atgriezumi
Pārlieku treknu produktu nedrīkst dot suņiem, jo tā var ieskaitīt pankreatīts uzbrukumu. Aizkuņģa dziedzeris ir orgāns, kas ražo enzīmu, kas atbalsta barības sagremošanu. Fermentu vajadzētu aktivizēta, kad tā sasniedz mazo zarnas. Tomēr, ja aizkuņģa dziedzeris ir iekaisusi, iekšpusē aizkuņģa fermenti priekšlaicīgi aktivizēts tādējādi karsējot aizkuņģa dziedzeris. Pankreatīts ir visbiežāk aptaukojušos suņu un suņiem, kas tiek baroti ar pārmērīgi treknu produktu. Caureja, vemšana un akūtas sāpes vēderā ir simptomi pankreatīta.

Vīnogas, Rozīnes
veidu toksīna ka vīnogas un rozīnes ir nav zināms, bet ir skaidrs, ka šie pārtikas produkti ir kaitīga ietekme uz suni. Simptomi ir redzami dažu stundu ingestio un ietver vājums, ne ēst, pieauga dzeršanas un vēdera pain.Acute nieru mazspēja var attīstīties 48 stundu laikā ieņemšanas.

Zaļā daļa tomātiem, zaļo kartupeļi, rabarberu
Solanine kas ir atrodams zaļie tomāti, zaļie kartupeļi un rabarberiem, var izraisīt vemšanu, caureju, letarģija, vājumu un apjukumu. Smaga saindēšanās ir neparasts, jo lielas summas jābūt uzņemt no solanine ir apēšanai izraisīt saindēšanos.

Apiņi
Apiņi, augu izmanto, veicot alu, var izraisīt ļaundabīgu hipertermiju. Norijot pat nelielos daudzumos apiņu var izraisīt elšana, ātras sirdsdarbības, krampjus un nāvi. Dažas šķirnes, tostarp Greyhounds, ir ļoti jutīgas pret hop toksiskumu.

Cilvēka vitamīni
Kamēr veterinārārsti vienisprātis par veselības ieguvumiem no vitamīnu un papildina suņiem. Tas saskaņots ka pārdozēšana var būt kaitīgas suņiem. Līdz daudz kalcija, vitamīnu un D var izraisīt kaulu problēmas (jo īpaši lielākas šķirnēm), dehidratācija, locītavu problēmām, kaitēt asinsvadus, muskuļu atrofija un apetītes trūkums. Citi vitamīni un uztura bagātinātāji var būt kaitīga suņiem, ja ne vienlaikus ar aprūpi.

Aknas (lielas summas)
Aknas ir tiešām labs suns, bet barot suni lielus aknas var izraisīt ar vitamīna toksiskuma kur muskuļus un kaulus no suņa tiek ietekmēta. Toksicitātes pazīmes ir letarģija, svara zudums, anoreksija un aizcietējumi. Stīvums ekstremitātēs, klibo un uz kakla un priekškājas jutīgums būs pamanījuši.

Makadāmijas rieksti
Makadāmijas rieksti, zināms arī kā Austrālijas rieksts ir toksisks suņiem. Toksiskuma cēlonis joprojām ir nenoteikts, bet tik maz sešas rieksti var būt ļoti bīstama suņa, jo tas var izraisīt smagu saindēšanos un ietekmē muskuļus, gremošanas sistēmu, kā arī uz nervu sistēmu no suņa. Arī augsts fosfora saturs rieksts var izraisīt urīnpūšļa akmeņi.

Sapelējis vai sabojājušās pārtikas
Suņu īpašnieki var būt ļoti uzmanīgiem, lai pabarotu suņu bojāti pārtiku, bet suņiem darīt ir tieksme RAID trash kannas un mieloties ar sabojāto un sapelējis pārtiku. Daži pelējuma ražo tremorgenic mikotoksīniem, toksīnu, kas var izraisīt nopietnas un dzīvībai bīstamas sekas suņiem. Caureja, vemšana un gremošanas traucējumus ir visvairāk manāms simptomi kaut citus orgānus var ietekmēt.

Augļu kauliņi un sēklas
augļus pati var būt labs par suni, bet sēklas un bedrēs satur Cyanogenic glikozīdi, ka tad, kad norīts radīs saindēšanās ar cianīdiem. Arī bedrēs var izraisīt gremošanas trakta obstrukciju.

Sēņu
Kamēr sēnes nopērkami veikalos parasti netiek ņemti draudi. Daudzas sēnes atrasti pagalmā, pastaigās un dabā satur toksīnus, kas būtiski ietekmē nieres, gremošanas sistēmu un centrālo nervu sistēmu no suņa. Dažas sugas, piemēram, Amanita phalloides ir letālas sekas. Uzņēmība bieži noved pie drooling, vemšana, krampji, koma un nāve.

Muskatrieksts
Muskatrieksts ir garšvielu izmanto kā sastāvdaļu, cep preces. Esiet uzmanīgi ar koplietošanas eggnog ar mājdzīvnieku vai nododot to ar veikalu nopirka pīrāgus un smalkmaizītes, kā muskatrieksts var būt sastāvdaļa. Muskatrieksts norīšana izraisa trīce, lēkmes un kaitējumu centrālo nervu sistēmu no suņa.

Rieksti, Valrieksti
valrieksti, makadāmijas rieksti ir indīgi suņiem. Valrieksti, īpaši sapelējis tie izraisa pārmērīgu siekalošanās, vemšana, dzelte un gastroenterīts. Šīs toksiskās pārtika arī izraisīt pankreatīts.

Sīpolus un ķiplokus
alil propil disulfīdu un tiosulfāts ar sīpoliem un ķiplokiem ir tas, kas padara šo produktu toksiskas suņiem. Cilvēkiem ferments, kas pārstrādā šos pārtikas produktus, nav klāt suņiem. Tādējādi regulāri uzņemot sīpolu un ķiploku vājinās sarkanās asins šūnas, kas izraisa smagu anēmiju sauc hemolītiskiem anēmija, kas var novest līdz nāves pet. Tik ilgi laiku, ķiploki ir izmantota mājdzīvniekiem. Faktiski ķiploku kapsulas un papildinājumi parasti pārdod pet veikalos, jo tas ir zināms, lai samazinātu asinsspiedienu un atbrīvoties suns blusas. Pētījumi tomēr ir pierādījuši, ka ķiploki kopā ar sīpoliem ir indīgs suņiem. Pazīmes bojājumu sarkano asins šūnu nevar pierādīt tikai 3-5 dienas pēc zāļu ieņemšanas. Saindēšanās pazīmes ietver vājums, nevēlēšanās pārcelties, nogurdinošas viegli, apelsīnu nokrāsas līdz tumši sarkana urīnu.

Persimmons
Sēklas var izraisīt zarnu nosprostojums, tievās zarnas iekaisums un gastroenterīts.

Jēlas olas
Avidin, fermentu, kas atrodas uz jēlu olu baltumi samazinās Biotīns (vitamīns) uzsūkšanos, tādējādi izraisot ādas un matu mētelis traucējumi. Turklāt, jēlas olas var ietvert arī Salmonella un E. coli. baktērijas, kas izraisa drudzis, vemšana, caureja un vēdera krampji. Vispār suns būtu nepieciešams patērēt patieso apjomu olu regulāri radīt problēmas.

Jēlas zivis
jēlas zivis parasti nav problēma. Tomēr ir svarīgi apzināties, ka zarnas var saturēt parazīti, piemēram, lenteņiem. Parazīti var izvairīties, iesaldējot zivis pirms barošanas. Arī lašus var būt inficēti ar parazīts sauc Nanophyetus salmincola. Tas parazīts savukārt var būt inficēti ar Neorickettsia helminthoeca, mikroorganisms, tha tcan iemesls lasis saindēšanās. Saindēšanās simptomi parādās pēc 6 dienu ieņemšanas un ietver vemšana, ēstgribas trūkums, drudzis, caureja, vājums, palielināti limfmezgli un dehidratācija. Neārstēta nāve var rasties 14 dienu laikā. Vārīti laši nav bīstams.

Sāls
Sāls var izraisīt sāls saindēšanās. Saindēšanās pazīmes ir vemšana, caureja, ēstgribas trūkums, letarģija, ejot it kā piedzēries, patoloģiska šķidruma uzkrāšanās organismā, patoloģiskas slāpes vai urinācija, iespējamiem nieru bojājumiem, trīce, krampji, koma un nāve.

Galda atliekas
Galda atliekas var dot ar pet, bet tas nedrīkst būt galvenais uzturs. Galda lūžņi nav sabalansēta suņiem. Tabula lūžņi bieži satur dažādus cilvēku pārtiku, sāls, garšvielas, kauli un vairāk, kas var nebūt piemērots suņiem.


Ksilīts, bez cukura pārtika
norīšana liels cukura bezmaksas pārtikas produktus vai produktus mākslīgi saldinātas ksilīts var izraisīt pēkšņu cukura līmeni asinīs no suņa. Depresija, koordinācijas zudums un krampji var attīstīties mazāk nekā 30 minūtes pēc produkta lietošanas. Neatliekamā ārstēšana ir nepieciešama citādi suns var nomirt.

Rauga mīkla
Rauga mīklas var izraisīt zarnu nosprostojumu un spirts (etanols) saindēšanās.
Uzņemot siltu mitru vidi, kas suņiem kuņģī radīs mīklai, lai paplašinātu iespējams rezultātā samazinās asins plūsmu uz vēdera sienas un apgrūtināta elpošana. Kā mīkla paceļas tas var rūgt ražo spirtu, iespējams rezultātā alkohola saindēšanās.



3 . KĀDA RECEPTĪTE.

SUPERĪGIE KĀRUMI - PAŠU KALTĒTAS AKNIŅAS!
Šobrīd zoo veikalos ir nopērkami dažnedažādi kaltēti subprodukti, kuri tik ļoti mūsu pūkainajiem draugiem iet pie sirds!
Lūk variants, kā paši var pagatavot kārumus!
Ideja nepieder man, bet gan no Ingunas Tihomirovas aizņemta, bet par cik sarunās ar kolēģiem nācies just, ka neienāk prātā, tad padalīšos ar savu pieredzi.
Iegādājamies veikalā, tirgū..... liellopu akniņas svaigas (sanāks krietni lētāk, kā pirkt gatavas, ļoti cietas un palielos gabalos)
teļa akniņas (šajā gadījumā)
uz cepeškrāsns pannas uzklājam (labu) cepampapīru, sagriežam akniņas sev vajadzīgā lieluma (formas) gabaliņos, un liekam cepeškrāsnī!

Variet rēķināties ar ļoti daudziem palīgiem darba procesā!

Liekam cepeškrāsnī iekšā (ideāli, protams, ja ir ar malku kurināma cepeškrāsns, kādas ir lauku (un arī ne tikai lauku) mājās, tad izmaksas pavisam mazas! šāda kāruma pagatavošanai.
Akniņas kaltēju aptuveni 50-60 grādu temperatūrā, ilgums atkarīgs, cik cietas ir nepieciešamas,,, t.i. no 2 stundām (tad vēl pamīkstas, ātrāk jāizlieto), līdz pat 4 stundām,,, tad pavisam labi sakaltušas, var uzglabāt ilgi.
IK PA BRĪTIŅAM CEPEŠKRĀSNS DURTIŅAS ATVERAM!!! , lai izlaistu mitrumiņu....
 (tas neattiecas uz ļoti modernām plītīm, kurām viss notiek pats par sevi!)
 GATAVS!
Lielākās vērtības šādam kārumam:
1. Suns gatavs strādāt , kaut prāts nesas uz nedarbiem, jo akniņas viņi vienkārši Dievina!
2. Nodarbību laikā nesmērējās rokas, nepieciešamības gadījumā varam iemest mutē sev, ja nepieiešama korekcija ar abām rokām un IR PATĪKAMA GARŠA!, lai pēc tam fiksi atdotu gabaliņu suncim!
3. Izmaksas! nelielas, salīdzinājumā ar gatavajām kaltētajām akniņām.
4. Gabaliņus varam sataisīt tik lielus, cik paši izdomājam! 
5. Ir suņu īpašnieki , kuri uzzinot par šādu variantu, izdomāja arī sev ko noderīgu!(šāds info ieradās no Krievijas puses), kas šādus kārumus gatavo gan sunim , gan sev!!!! Viena panna sunim, otra pašiem, tikai pašu kārumam pa virsu pārkaisa: sāli, piparus un ķiplociņu,,, esot super piedeva pie alus!
Uzmanību!!!!
Ar aknu izbarošanu sunim lielos daudzumos , nevajadzētu aizrauties, jo aknas satur A vitamīnu, kura pārdozēšana veicina vitamīnu disbalansu organismā!

NU KO,,,, VEIKSMI GATAVOŠANĀ UN GALVENAIS:
 PIEIET RADOŠI ŠIM GATAVOŠANAS PROCESAM!
____________________________________________________
BIEZPIENIŅŠ AR LAUKU VISTU OLU DZELTENUMIEM .
Mūsu suņu meitenēm, brokastīs dažkārt tiek piedāvāts, lauku biezpiens ar olu dzeltenumiem. 
Kā jau zināms, suņiem, svaigs olas baltums var izraisīt alerģiju, tādejādi, olas baltumu pasniedzam vārītu.
Savukārt olas dzeltenumā ir visas nepieciešamās vielas, lai spīdētu suņuka spalva.
/Bet lielākajā vairumā gadījumu, no šiem 4 olu baltumiem,pagatavoju savai ģimenei kārumus: olbaltuma cepumus!/
 ____________________________________________________
KAULI .
 kauliņmācība RODAI

Par cik suņi ir gaļēdāji, vislabāk, protams,ja var atļauties - liellopa gaļa (arī medījumi), taču par kaulu graušanu suņi arī ir patiesi priecīgi! Tikai galvenais ir izvelēties pareizākos kaulu veidus, lai savam sunītim nenodarītu pāri!
Ir vēl viens labums!!!! Kaulu graušana palīdz novērst zobakmens veidošanos, kura likvidēšana pie vetārsta, var būt gana nepatīkama procedūra!
Pats galvenais noteikums svaigiem kauliem:
1. Izvēlēties piemērotus kaulus, kuri sunim nevar nodarīt neko ļaunu (kuri neplīst šķēpelēs)!
    (šie kaulu veidi ikdienā tiek piedāvāti mūsu suņu meitenēm)
  • lielie liellopa stilba kauli ar "cukurkauliem" galos (arī medījumu lielie kauli) svaigi un žāvēti
  • liellopu astes(svaigas)
  • vistu rīklītes bez ādiņas
2. Nekad kaulus nedot sunim - vārītus!!!!!

3. Kucēniem cietos kaulus nedrīkst dot, kamēr nav pilnībā nomainījušies piena zobi / uz pastāvīgajiem.
 _____________________________________________________
VISTU AKNIŅAS AR RĪSIEM. (2011.gada septembris)
Par cik , šobrīd, sevi varu dēvēt par mājsaimnieci, savukārt, mūsu suņuku māmiņai KRĒTAI pēc iespējas ātrāk un kvalitatīvāk jāatkopjas pēc bērniņu barošanas (ko darīja 10 nedēļas!), tad nu cenšos arī savus mājdzīvniekus, iepriecināt ar garšīgām pusdienām, dažādi variējot ar vienkāršiem produktiem!!!!!! , kā papildus ,  pie jau esošās pamata barības no "Royal Canin".
Par cik mūsu mājās iecienīti ir rīsi , kā piedeva, tad parasti tie tiek uzvārīti nedaudz vairāk kā pašiem nepieciešams. Vēlāk rīsi tiek pagatavoti kā piedeva, suņuku gardumiem!
Lūk, vārīti rīsi, 300 grami, kuri tika atlikti suņu lēdiju pusdienām.
Tika nopirktas svaigas vistu akniņas , iepakojums( 420grami)
Vistas akniņas tika sagrieztas smalkākos gabaliņos. Protams, sadzirdot griešanas skaņas, klāt bija arī runcis Emajogī..., kurš tika pacienāts.
Ja šis ēdiens tiktu gatavots tikai  pieaugušam sunim, tad tādas pat jēlas, svaigas akniņas tiktu samaisītas ar vārītiem rīsiem, bet par cik šis ēdiens tika gatavots arī 11 nedēļas vecai berniešu meitiņai, tad tās tiek nelielā Krētas olīveļas daudzumā apceptas.
Tad turpat pannā pievienoju vārītu , karstu ūdeni, lai izsautētos akniņas.
Ualiekam vāku, pasautējam 3 minūtes.
Sagatavotās, vistu akniņas jāatdzesē, lai var pasniegt suņukiem.
Nolejam lieko šķidrumu (varbūt ne visu, bet lielumu)
Nu lūk, mūsu pusdienu ēdiena divas galvenās sastāvdaļas. Sajaucam abas kopā un varam pasniegt saviem mīļajiem suņukiem un mūsu gadījumā arī kaķim!
 Katrā gadījumā, manuprāt, rīsiem jābūt mazākumā, lai pusdienas netiktu izbrāķētas!!!!!, jo tad arī mēs saimnieki būsim laimīgi!!!!
Mazajai suņu meitiņai RODAI tika ielikts atsevišķā bļodiņā 150 grami ēdiena..., apmēram 50 grami tika kaķukam EMAJOGĪ, pārējāis daudzums tika ielikts bļodiņā māmiņai KRĒTAI.

Ar gardu muti viss tika notiesāts!


LABU APETĪTI!!!!!! Mūsu BURVĪGAJĀM BERNES KALNU LĒDIJĀM, ļoti, ļoti garšoja!!!!
Arī kaķukam Emajogī`, gāja pie sirds! (kā svaigā, tā arī šādi pagatavotā veidā) .
______________________________________________________________
GLIKOZAMĪNA PREPERĀTS, 
kādu varam pagatavot paši
Vispirms jāvienojas ar kādas lopu kautuves īpašnieku, ka nagi tiks JUMS pataupīti, jo nemaz tik vienkārši pie tiem tikt nav!!! Mums paveicās... tāpēc lielu lielais paldies!!!!!!
Liekam lielā katlā uz ugunskura (vēlams, jo no mājas grāmatas, iespējams tiksiet izrakstīti, ja šito mēģināsiet pagatavot iekštelpās) liellopu nagus (kājas apakšējo daļu). Iepriekš rūpīgi nomazgājiet no nagiem visu, kas pielipis!, lai būtu tīra manta!
Ugunskuru kurinām un liellopu nagus vāram apaļas 10 stundas! ik pa brīdim pielejot ūdeni, kurš mēdz iztvaikot! Stāsta , ka arī ar 7 stundām pietiekot, bet tomēr, ja 10, tad labāk 10!.
vārījās riktīgi!!!!!, ik pa brīdim, nosmeļam putas!
Kad 10 stundas liellopa nagi vārījušies, noņemam katlu no uguns, lai atdziest, vēlams katlam uzlikt vāku, lai pa nakti , nevēlami ciemiņi, neiztukšo JŪSU dārgumu podu!

Nākamā rītā, kad katla saturs atdzisis, ir gatava šāda ļoti stingra želeja! 
Dabīgs glukozamīna preperāts!!!! 
{Paldies par ideju Viktorijai Kenigsvaldei, vienai no mūsu suņu skolotājām)
Pasniedzam kopā ar ēdienu
Devas: 
  • Mēs devām pa 2 ēdamkarotēm dienā, kopā ar ēdienu.
  • Maza izmēra suņiem pietiek ar 1 tējkaroti dienā, pasniedzot kopā ar ēdienu...
  • PAJAUTĀJIET SAVAM VET ĀRSTAM VAI CITAM SPECIĀLISTAM, KĀDA VARĒTU BŪT JŪSU SUŅA DIENAS DEVA!

Piezīmes:  
  • par cik šī želeja ir ļoti koncentrēta, neiesaku ņemt ar plikām rokām ārā no katla, jo var iegūt alerģiju (personīga pieredze, ņemot ar plikām rokām, jo vienreizlietojamie cimdiņi bija beigušies , visa seja bija nosēta ar sīkām alerģiskām pumpiņām, kuras pārgāja tikai nedēļas laikā) 
  • Ledusskapī, slēgtā traukā želeja glabājas 2 nedēļas,,  bet, ja Jūsu suns nav dikti liels pēc auguma, un sanācis šo želeju pagatavot tā pavairāk, droši var sadalīt pa porcijām un ievietot saldētavā, tad saglabāsies vēl ilgāk.................. Pirms došanas atkausējam,,, gatavs lietošanai!
SUŅIEM ĻOTI GARŠO!

LAI JŪSU SUŅUKI VESELI un labi paēduši!!!! 
___________________________________________________________