SUNS un LIKUMS (kā veidojas kucēna cena...)

Šajā sadaļā , centīšos sīki un smalki pastāstīt , kam jābūt "komplektā" ar mazo suņu bērnu, kad esiet izdomājuši viņu iegādāties, lai vēlākā kopdzīvē Jums nenāktos kreņķēties par suņuka veselības problēmām, kas radušās tapēc, ka audzētājs kaut ko nav izdarījis pirmajos DIVOS (vai vairāk) dzīves mēnešos, kamēr kucēns ir audzētāja un suņuku māmiņas audzināšanā un atbildībā!

Centīšos aprakstīt arī to,,,, kā veidojas kucēna cena, lai varētu izprast:
??????????Kāpēc kucēni ar labiem ciltsrakstiem, veselības pārbaudēm un ļoti lielu procentu garantijas, ka būs veseli un nodzīvos ilgu , skaistu - savu, suņa, mūžu, kopā ar saviem Burvīgajiem saimniekiem, maksā tik cik maksā???????????????????????

Lūk šajā interneta adresē:

http://www.ulubele.org/lv/home/dzivnieks-un-likums/

ULUBELES darbinieki ir ļoti skaisti apkopojuši visus likumus, noteikumus, kas attiecināmi uz dzīvniekiem un to labturību!
Arī likumos un noteikumos viss ir aprakstīts!!! Ja ir vēlme, tad var atrast sev interesējošos!
Arī visu Latvijas pilsētu - pašvaldību noteikumi par dzīvnieku labturību un uzturēšanu ir aprakstīti šajā Ulubeles mājas lapā! Tā ka katrs sev var atrast  - ko noderīgu!
_________________________________________________



Pēdējā laika DOMAS, kas ļoti piesaista uzmanību!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


1.Bieži vien jādzird šāda frāze: 
" Mums jau nebija svarīgi papīri!!!! Mēs jau uz izstādēm nē!!!! Mums jau tikai kā ģimenes mīluli!"
Nu lūk!!!!! Tad nu jāsaka , ka cilvēkiem ir nepilnīgs priekšstats par to , ko nozīmē ciltsraksti kucēnam!!!!! Tas nenozīmē tikai nodrošinātu došanos uz izstādēm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GALVENOKĀRT, TAS NODROŠINA - KUCĒNA VESELĪBAS KVALITĀTI!!!!!!!!
KUCĒNA VESELĪBAS GARANTIJU . GARANTIJU TAM, KA KUCĒNA VECĀKU VESELĪBA IR PĀRBAUDĪTA UN TIE IR VESELI!!!!! 
TĀPĒC, NE TIKAI CILTSRAKSTUS KUCĒNU TOPOŠAJIEM SAIMNIEKIEM VAJADZĒTU - KĀ GARANTIJU. BET PALŪGT ARĪ VECĀKU VESELĪBAS PĀRBAUŽU REZULTĀTUS UZRĀDĪT! 
Tautā izplatīti mīti....
2. Tas ir mīts, ko stāsta atsevišķi "audzētāji" LATVIJĀ, saviem potenciālajiem kucēnu saimniekiem, ka viņi saviem pieaugušajiem suņiem NETAISA VESELĪBAS PĀRBAUDES tādēļ, ka , piemēram, DISPLĀZIJAS PĀRBAUDE tiek taisīta pilnā narkozē un šis pasākums "atņem" sunim vienu gadu no dzīves! Tās ir pilnīgas muļķības.... Tā ir izvairīšanās no veselības pārbaužu veikšanas, kādu vien viņiem zināmu apstākļu dēļ!
3. Ka kucītei vienu reizi dzīvē vajaga kucēnus - veselībai.... 
4. Ka , ja , piemēram, Bernes ganu šķirnes kucītei piedzimst kucēni no citas šķirnes suņa, tad kucīte ir "sabojāta" uz mūžu (tikai nesaprotu ko cilvēki domā ar vārdu "sabojāta" ) , ka šķirnes kucēni vairs nedzims!!!! Tās ir pilnīgas muļķības! 


Tad nu viss - no paša sākuma!
Lai varētu piedzimt veseli un laimīgi Bernes ganu suņa mazuļi, vispirms jābūt iegādātai, ļoti labas kvalitātes suņu jaunkundzei , no vecākiem, kuru veselība ir pārbaudīta un atbilst visiem vaislas noteikumiem.


Kā jau tas daudz runāts, labi un kvalitatīvi suņi nemaksā lēti!!! kāpēc?,
Domāju, šajā lapā , centīšos uz šo jautājumu atbildēt!!!!!),
Suņu jaunkundze jāaudzina ,vismaz, divus ar pusi - trīs gadus, līdz brīdim, kad varētu sākt domāt, par mazulīšu laišanu pasaulē!!!
Un šajos gados ir tik daudz jāiespēj izdarīt, kopā ar mazo suņu meiteni!!!!!
Nu tad visu pa kārtai!!!! BERNES GANU SUŅU AUDZĒŠANĀ:

1. Ikgadējās potes, kvalitatīva barība, minerālpiedevas, vitamīni (tāpat kā mums, cilvēkiem!)
2. Sākot ar 4 mēnešu vecumu, suņu meitene jāved uz skolu - apmācīt, lai būtu socializēta, mierīga, nosvērta un galu galā paklausīga meitene!!!!! 
3. Jāapmeklē LKF/FCI rīkotās izstādes , kurās tiek suņu meitene novērtēta, vai atbilst šķirnes standartam, vai nav kādas novirzes no normas... Un ne velti ir jāsavāc pa izstādēm vismaz 3 sarkanās lentītes!!! (kas nozīmē - teicams vērtējums) Un te nu no pieredzes varu teikt, ka šis process, nav nemaz tik fikssss..., citā reizē pats par daudz satraucies, citreizīt suns satraucas... Nu tā teikt, tas nenozīmē, ka apmeklējam 3 izstādes un viss gatavs!!!! Un katra izstāde arī paņem savu daļu!!!! Dalības maksa + suņa sagatavošana + degviela+viesnīca, ja patālāk no mājām.. Nu jā....
4. Obligātās, un ne tik obligātās, veselības pārbaudes!!!  Bernes ganu suņiem , kā obligāta ir Elkoņu un gūžas locītavu DISPLĀZIJAS PĀRBAUDE, gan priekškājām, gan pakaļkājām. Šī pārbaude tiek veikta , sākot no , apmēram, 15 mēnešu vecuma. Pārbaude notiek pilnā narkozē, tiek veikts rentgenuzņēmums, pēc kura apraksta var redzēt un saprast, vai ir viss kārtībā ar jaunkundzes ekstremitāšu un locītavu veselību.
Mēs savai suņu meitenei veicām arī pilnu acu pārbaudi, lai būtu drošs , ka viss ir kārtībā, kā arī visas iespējamās ģenētiskās analīzes, jo mūsdienās šāda iespēja tiek piedāvāta, lai izslēgtu slimu suņu pavairošanu.
Vēl veicām pilnu asins analīzi, lai nebūtu lieku šaubu par kādām problēmām dziļāk, kas varētu ietekmēt gan pašas suņu meitenes veselību, gan arī tālāko , iespējamo grūtniecības procesu.!
Nu lūk, ja viss ir kārtībā ar analīzēm un pārbaudes datiem, tad var sākt domāt, ka suņu meitene ir gatava, gatavoties saviem pirmajiem mazulīšiem!
Savukārt, ja Displāzijas rezultāti nav iepriecinoši vai veselības pārbaudes norāda novirzes no normas, pārošanas atļauja netiek izsniegta!
Kādas 10 dienas, pirms suņu meitene meklēsies, tai jāiedod attārpošanas līdzekļi. (apmēram jau ir skaidrs, kad sāksies meklēšanās,,, jo , ja suņu meitenei ar veselību viss ir kārtībā, starplaiku periods ir aptuveni vienāds!)
http://www.sennenhund.lv/section/show/25  (šāds ir nolikums mūsu Šveices kalnu suņu kluba ciltsdarbam!, kurš tiek ievērots, neatkāpjoties ne no rindkopas)

IEVĒRĪBAI: JA JŪSU SUŅU DĀMAI, IKGADĒJĀS (KOMPLEKSĀS + TRAKUMSĒRGAS) POTES DATUMS IR PAREDZĒTS LAIKĀ, KAD GAIDA KUCĒNUS VAI DRĪZ PĒC TAM, TAD KOMPLEKSĀ + TRAKUMSĒRGAS POTE JĀIEPOTĒ PIRMS SUŅU DĀMAI IR PIENĀCIS LAIKS PĀROT!  (Pirmkārt, lai netiktu pārsniegts potēšanas datums , otrkārt, lai kucēniem būtu labāka kolostrālā (mātes dotā) imunitāte, kas pasargā kucēnus no saslimšanas, līdz kamēr pašiem sāk veidoties imunitāte (t.i. kucēniem imunitāte pašiem sāk izstrādāties tikai no 3 nedēļu vecuma)

5. Ir pienācis brīdis, kad meitene sākusi meklēties, klubs izskata jautājumu par Pārošanas atļaujas piešķiršanu, tā tiek piešķirta, ja visi priekšnosacījumi ir izpildīti!
6. Partnera piemeklēšana - partners (potenciālais kucēnu tēvs) tiek piemeklēts, pētot radurakstus (lai nebūtu nekādas saistības radniecībā), pēc suņu meitenes izmēriem (jo mēdz būt augumā lielākas, mazākas meitenes), pēc baltā krāsojuma daudzuma (ja suņu meitenei baltais krāsojums paliels, piemeklē puisi ar mazāk balto krāsojumu u.t.t.) ... Kad viss ir izdomāts, notiek pārrunas ar suņa īpašniekiem, vienojas par samaksu, kura ir ļoti dažāda, tas atkarīgs no puiša veselības pārbaužu rezultātiem, iegūtajiem tituliem, apmācības sertifikātiem, ieguldījumiem, kas veikti .)
7. Lai noteiktu pareizo pārošanas dienu, suņu meitenei (sākot ar trešo meklēšanās dienu, līdz desmitai meklēšanās dienai, vai dienai, kad dodas pie līgavaiņa) katru otro dienu, noņem asins analīzi un nodod Rīgā (hormonu analīzes Valmierā netiek veiktas!), lai noteiktu progesterona līmeni asinīs... Tādejādi, diezgan precīzi, var noteikt īsto dienu, kad braukt pie puiša ciemos. Tas īpaši svarīgi zināt, ja pārojums tiek veikts ārpus Latvijas robežām, lai nenokavētu īsto brīdi.
8. Kad jaunais pāris ir iepazīstināti , pārošana notiek divas reizes ar vienas dienas starpību. (Otrā pārošana tiek saukta par "kontrolpārošanu" ) Izmaksas: pārošanas nauda+benzīns+viesnīca, ja tas atrodas tālu no mājām, vai arī vēl klāt nāk, piemēram, prāmja biļetes u.c. izdevumi)

Tad, vien atliek gaidīt, vai viss ir izdevies! Topošajai suņu māmiņai ir jāsaņem pilnvērtīgs uzturs. Pirmajā mēnesī jāsaņem papildus Kalcija preperāti, jo šajā laikā mazajiem suņukiem veidojas skeletiņi, savukārt otrajā mēnesī  kalcija preperātus nevajadzētu vairs dot, bet jānodrošina ar vitamīnu kompleksu, kas nepieciešams suņu māmiņai, gaidību laikā...+ jāsāk barot ar speciālu Starter barību, kura domāta Sunītēm gaidību laikā, bērniņu barošanas laikā un mazuļiem, kā pirmā piebarošanas barība, sākot ar trīs nedēļu vecumu.

Bet, tikpat labi, var būt arī tā, ka pasākums nav izdevies...., tad tas jāatliek uz nākamo (meklēšanās) pārošanas reizi, taisni tādā pat secībā kā iepriekšējā!!!!!
Jā, šķirnes suņiem tā dažkārt mēdz notikt, jāsaka , diezgan bieži! Arī mums, pirmajā pārošanas reizē, neizdevās šis pasākums!!! Lai to konstatētu, jādodas uz US (ultra sonogrāfiju) , tāpat kā cilvēkiem!!! 

9. Ja US konstatē, ka mazulīši būs!!!! Tad sākas lielā gaidīšana un gatavošanās lielajam notikumam! Dienu var aprēķināt diezgan precīzi, līdz ar to arī sagatavoties.
Pirmkārt jau sarunāt savu VETdakteri , ka laikā, kad dzims kucēni, vetdakters būs sazvanāms, ja būs nepieciešams, varēs sniegt, nepieciešamo, palīdzību, konsultācijas. Arī "Oksitocīna" ampula un vienreizlietojama šprice par ļaunu nenāks... Ja pats nevarat iešpricēt, tad laicīgi jāsarunā ar vetārstu, ja šāda nepieciešamība radīsies, vetārsts būs gatavs doties Jums palīgā!
  • Jāpagatavo kucēniem un māmiņai speciāla kaste (kā bērnu smilšu kaste) ar atveramām durtiņām, lai māmiņai nav jālec pāri malai. Kaste jānovieto siltā, labi vēdināmā telpā (bez caurvējiem), kura atrodas klusā mierīgā vietā, lai dzemdību laikā un tālākā periodā māmiņa un kucēniņi neatrastos stresainā vidē.
  • Segas vai kādi citi tekstilizstrādājumi, ko ieklāt kastē; (tālākā, apmēram, pusotra mēneša laikā, segas jāmaina, vismaz, 2x dienā, līdz ar to veļasmašīna un žāvētājs lieti noderēja!!!! Vēlākā laikā, mazuļi kastē vairs netaisījās uzturēties ne mirkli!, dzīvojās pa visām telpām, kas viņiem tika uz nakti atvēlētas, katrs izvēlējās sev tīkamāko vietu gulēšanai!) 
  • Dienas pavadīja laukā, speciāli izveidotā voljērā (nojumē) ar būdu un visu citu nepieciešamo, kā arī dzīvojās pa visu teritoriju, kuru iežogo kārtīgs žogs, vairākas reizes dienā!
  • Paladziņi (viereizlietojamie, pamperveidīgie), noderēs, dzemedību laikā......
  • Trauks (spainis) ar vāku, visa veida atkritumiem, kas rodas dzemdību procesā (arī placentām, kuras paspējam noslēpt)
  • Vienreizlietojamie dvielīši (papīra)  jau saplēsti pa gabaliņiem, salikti kaudzītē (padaudz) ,,, Lieti noderēs mazulīšu susināšanai, noberšanai, tūlīt pēc piedzimšanas . Var, protams, izmantot arī parastos dvielīšus.
  • Asas (jaunas) šķēres ar noapaļotiem galiem (var iegādāties vetklīnikās, vetaptiekās, zooveikalos) - nabassaites pārgriešanai, ja to neizdarīs pati sunīte.
  • Diegs - nabassaites nosiešanai . (der arī parastais spolīšu diegs, tikai tāds stiprāks, jo jāsien diezgan stipri, lai diegs netrūktu) Biju iegādājusies operāciju diegu, laikam nemācēju sasiet,,, tas sējās vaļā.... nācās vien meklēt parasto spolīšu diegu)
  • Krāsainas lentītes - mazulīšu identifikācijai. (ja atlasa, galiņi jāapdedzina, lai nespurojas)
  • Svari - mazulīšu svēršanai, tūlīt piedzimstot, kā arī vēlākā laikā (katru dienu , līdz mazulīši dodas pie saviem saimniekiem)
  •  Pierakstu bloks, kur reģistrēt, rakstāmpiederumi.
  • Glikozes šķīdums - ko dot padzerties (atšķaidītu ar ūdeni) , ja jaunajai māmiņai trūkst spēka, dzemdību laikā,
  • Kad dzemdības ir pavisam tuvu, jāsagatavo parastās ūdens pudeles ar siltu ūdeni, kas jāsatin dvieļos, lai laikā, kad mazulīši dzims, jau piedzimušajiem , būtu kur sildīties! u.c. , kas pašiem liekas nepieciešams!
  • Ja nepieciešams ķeizargrieziens, tad jārēķinās ar paprāvu summu, (Bernietim ap 200 eiro.)
10.Mazulīši ir piedzimuši (process var ilgt no pāris stundām līdz pat diennaktij, vai pat ilgāk...atkarībā no kucēniņu skaita u.c. apstākļiem, kas katrai suņu mammītei ir individuāli)
Pēc kucēniņu piedzimšanas, jaunā māmiņa jāatrāda vetārstam, lai konstatētu, ka viss ir noritējis pareizi..., ka ar suņu māmiņas veselību viss ir kārtībā, kā arī,
no otrās līdz piektajai dienai , mazulīši ir jāatrāda VETārstam, kurš pārbauda, iztausta, izpēta un amputē pakaļkājām piektos pirkstus, ja tādi ir bijuši piedzimstot. Bernes ganu suņiem, pakaļkāju piekto pirkstu amputācija ir obligāts pasākums, lai vēlākā dzīves gaitā kājas netiktu traumētas)
Arī ciltsdarba vadītāja un kluba pārstāvja, pirmā pārbaude ir laikā no otrās līdz piektajai dienai.Tiek sastādīts akts par kucēnu skaitu, veselības stāvokli kucēniem un māmiņai, apstākļu novērtējums u.c. nepieciešamie parametri.

Pirmās trīs nedēļas audzētājs guļ blakus kucēniem un māmiņai, jo ik pa 2 stundām mazulīšiem (obligāti visiem) ir jāēd,  māmiņa savus mazulīšus baro,,, aiz viņiem savāc... jārūpējas, lai māmiņai būtu pilnvērtīgs uzturs + vitamīni + kalcija preperāti +pastaigas svaigā gaisā+ saimnieku palīdzība cauru diennakti!
Saimniekiem jārūpējas par tīru, sausu migu (paklātie tekstilmateriāli jāmaina vismaz 2 x dienā, jāmazgā, jāžāvē)
Kad mazulīšiem paliek trīs nedēļas, jāsāk piebarošana ar tādu pašu barību, kāda tiek dota māmiņai, tikai šī barība jāsagatavo - jāizmērcē ūdenī vai kucēniem paredzētā pienā. Katram kucēnam pa vienam, izmērcētam, gabaliņam, jāliek mutītē, pakāpeniski palielinot daudzumu pa dienām,,,, kamēr nonāk līdz brīdim, kad mazulīši ir gatavi ēst paši, no bļodiņas. Tad, pamazām var papildināt ēdienkarti ar citiem produktiem (biezpiens + olas dzeltenumiņš; svaiga jaunlopa gaļa u.c.) Protams, mazuļi būs ļoti priecīgi par kādiem kaltētiem kārumiem, kas lieti noder , arī kucēnu paklausībai!
Kamēr mazulīšiem veidojas piena zobiņi, nedrīkst dot cietus kaltētos kārumus!

11. Pirmā attārpošana ir apmēram 21 dienā, kas tiek veikta  ar speciālu suspensiju, kas paredzēta šāda vecuma kucēniem. Jāzina precīzs katra kucēna svars, lai VETārsts var iedot pareizas devas.(Vēlāk jāieraksta
Mājas (istabas) dzīvnieka pasē (12 lappusē))
Šī attārpošana ir ļoti svarīga, lai mazulītim tālākā dzīves gaitā, nebūtu problēmu ar tārpu invāziju organismā. Īstenībā, pastāv uzskats, ka 100% visi kucēni piedzimst ar tārpiem vēderā, jo , lai kā mēs rūpējamies par savu suņu kažoku, lai tajā nedzīvotu blusas, kāda tur ir pabijusi, noteikti, kaut uz mazu brītiņu. 
Blusas ir šo kaitēkļu (tārpu) pārnēsātājas (tās "atstāj" mātes organismā tārpu oliņas, kuras ieperinās un gaida attīstamies kucēnus) Tāpēc, lai novērstu tārpu invāzijas attīstību pašā sākumā, pirmā attārpošana - IR ĻOTI SVARĪGA.
12. Otrā attārpošana pēc 10 dienām, jau var dot tabletīti (sarēķinot, kāda deva nepieciešama, pēc kucēna svara, līdz kucēna 2 mēnešu vecumam ieteicams attārpošanu veikt ik pēc 10 dienām, papildus veikt , ja novērojama caureja un pamīšus aizcietējums, asins piejaukums pie kakas, sāpīgs puncis, kas nedaudz uzpūsts)
13. Pirmā kompleksā pote.(kopā nepieciešamas divas), šajā reizē VET ārsts izraksta katram kucēnam savu Mājas (istabas) dzīvnieka pasi (vienotu Eiropas Savienības dalībvalstīm).
Par potēm ieraksti tiek veikti 14. lappusē)

Ir divi potēšanas veidi, katrs izvēlas sev piemērotāko,(mēs izvēlējāmies pirmo variantu)
  • pirmā pote - 6 nedēļās, otrā - 9 nedēļās, tad kucēniņi pie saviem saimniekiem var doties sākot ar 8 nedēļu,ja kucēni atrodas 9 nedēļu vecumā pie audzētāja, arī otro poti potē audzētājs, tad pēc 1 nedēļas (kopš 2013.gada 1. janvāra noteikumiem) var doties mājās.
  • pirmā pote - 7 nedēļās, (8 nedēļās dodas pie saviem saimniekiem) . Otrā pote 10 nedēļās, kuru veic jau jaunie saimnieki pie sava VETārsta. Ja kucēni atrodas 10 nedēļu vecumā pie audzētāja, arī otro poti potē audzētājs, pēc nedēļās kucēns var doties pie jaunajiem saimniekiem.
Šajā laikā - 4 nedēļu vecumā - ierodas otrā Kluba ciltsdarba vadītāja un komisijas pārbaude. Tāpat kā pirmajā reizē, tiek sastādīts akts par kucēniem, māmiņu, attīstību, apstākļiem, veselību.
14. Kucēnu identifikācija - čipēšana. Čips tiek ievadīts zem ādas, par ko tiek veikta atzīme Mājas (istabas) dzīvnieka pasē(3 lappusē)
8 NEDĒĻU VECUMĀ ierodas pēdējā pārbaude no Kluba - gan ciltsdarbu vadītāja, gan komisija, pārbauda katra kucēna attīstību atbilstošā vecumā. Par ko tiek sastādīts otrais akts.
15. Ja kucēns dzīvojas pie audzētāja līdz 3 mēnešu vecumam, tad jāsapotē ir arī trešā pote, kas pienākas kucēnam - TRAKUMSĒRGAS pote, pēc kuras divas nedēļas vēl mazulis nedrīkst tikt nodots jaunajiem saimniekiem (tā saucamais - karantīnas laiks)
16. Audzētājam jāsagatavo dokumenti - kucēnu metiena nodošanai. Jāapmaksā kucēnu ciltsraksti (LKF , tas ir Ls 7,00 vienam suņukam), kā arī klubam nodeva par katru mazulīti, kurš ir viņu pārziņā un atbildībā. Kucēns jāpiereģistrē Lauksaimniecības datu centrā uz jaunā saimnieka vārda . Tie reģistrēts suņa vārds, šķirne, īpašās pazīmes, čipa numurs, adrese, kur dzīvos, visi saimnieka rekvizīti, potēšanas datumi u.c. pieprasītā informācija.
17.  Sākot ar 2013.gada 1.janvāri ir stājušies spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi,
Izmaiņas veiktas MK Noteikumos Nr.266 no 28.04.2012. suņiem, kuri tiek izmantoti ciltsdarbā
un kuru kucēni tiek atsavināti (atdoti, dāvināti, pārdoti)jābūt reģistrētiem Valsts vienotajā reģistrā (Lauksaimniecības datu centrā), Kucēnu vecākiem (abiem) jābūt reģistrētiem KĀDĀ NO LATVIJĀ LIKUMA NOTEIKTĀ KĀRTĪBĀ REĢISTRĒTĀM CILTSGRĀMATAM.
Visiem, kuri atsavina (pārdod, atdod, dāvina) kucēnus jābūt dokumentam, kas apliecina, ka persona ir apmācīta labturības jautājumos.

Nu lūk, ja esiet atbildīgs suņuka jaunais saimnieks , TAVS PIENĀKUMS IR PRASĪT AUDZĒTĀJAM UZRĀDĪT VISUS NEPIECIEŠAMOS DOKUMENTUS!!!! , lai pierādītu , ka audzētājs ir kompetents, apmācīts, zin kas kā jādara . Nevis "pa kaktiem" pāro savus suņus un pēc tam mēs visi kopā ziedojam, lai uzturētu šos suņus , nonākušus patversmēs!


Paralēli visiem ikdienas darbiem, audzētājam cītīgi jāmeklē īstie, gādīgie, mīļie saimnieki mazulīšiem!

UN TIKAI ŠAJĀ BRĪDĪ, JŪS VARIET IERASTIES PĒC SAVA MĪĻĀ , PŪKAINĀ , MAZĀ, izauklētā ĢIMENES DRAUGA...... 

Kur vēl pieskaitīt negulētās naktis, kad mazulīši dzimst, vēlāk arī kamēr visi aprod ar jauno situāciju... Ja jaunajai māmiņai ir mazāk piena, tas nozīmē - kucēniņu piebarošana no pirmajām dienām ar speciālo kucēnu pieniņu... Mazulīši tāpat kā cilvēkbērni, iesākumā, jābaro ik pa 2 stundām...(cauru diennakti). Varētu vēl daudz sarakstīt, bet ja izlasījāt šo,,,,, domāju, kāda skaidrība ir ieviesusies par periodu , kamēr kucēniņš vēl dzīvojas pie māmiņas un gaida brīdi , kad ar Jums iepazīsies.


Kam jābūt kucēniņa pūriņā????:

Varu uzskaitīt , kas bija komplektā mūsu mazuļiem. (katrs audzētājs šo komplektu veido (vai neveido), pēc saviem ieskatiem)


1. Līgums (vai tas ir pirkšanas-pārdošanas vai atsavināšanas līgums,,, tas pilnīgi vienalga, uz šī līguma pamata tiek izsniegti ciltsraksti) 
2. Kucēna audzināšanas ieteikumi.
3. Kucēna attīstības kartiņa (no pirmās dienas līdz dienai, kad dodas uz savām mājām)
4. Barība pirmajam mēnesim (tāda pati kāda ēsta pie audzētāja)
5. Kārumi (pie kādiem kucēns ir pieradis, lai savās mājās, nebūtu liels pārsteigums)
6. Vienreizlietojamie paladziņi (lai saimniekiem nepiečurā mašīnu jau pirmajā izbraucienā)
7. Kakla siksniņa + pavadiņa + žtons ar saimnieka telefona numuru un suņa vārdu;
8. Mantiņa un gulēšanas flīsa dvielītis;
9. ES Mājas (istabas) dzīvnieka pase, (kurā ir ierakstītas visas attārpošanas, potes, identifikācijas čipa Nr. visi dati - saimniekiem, audzētājam, lai vajadzības gadījumā, VETārsts varētu sazināties)
10. Pret caurejas zāles (ja nu rodas tāda nepieciešamība pirmajās dienās mājās, ja kucēniņš uztraucies) 
11.Ūdens pudele un bļodiņa, ja saimniekiem jādodas, garākā izbraucienā, uz savām mājām. 
12. Neliela dāvaniņa - pārsteigums.


Un , protams, visa veida padomi, atbildes uz jautājumiem, kas rodas mazuļu saimniekiem savā kopdzīves sākumā un tālākā gaitā!!!!!!! Kā arī jebkāda palīdzība, ja tāda nepieciešama mazbērniem! un viņu saimniekiem, kucēna audzināšanas sakarā... (piemēram, lētākas barības iegāde, lētāku (bez VEIKALU uzcenojuma) vitamīnu iegāde un cita veida palīdzība, ja tāda nepieciešama!) kā arī atvaļinājumu laikā, brīvdienas pie suņu mammas un omes (audzētājas) bez samaksas (tātad suņu viesnīcas pakalpojumi mazbērniem)



Vēl viens audzētāja pienākums ir izsniegt CILTSRAKSTUS. -vienu no mūsu pasākumiem, variet apskatīt sadaļā: 
http://bgskreta.blogspot.com/2011_10_01_archive.html


Datu bāze, kurā kucēns jāregistrē: 
 http://www.ldc.gov.lv/lv/majas_dzivnieku_registresanas_kartiba/informacija_par_registresanu/
 (Maksa no 01.01.13. Ls 5,00) Ja kucēns dzīvo pie audzētāja , 6 mēnešu vecumā tam jābūt reģistrētam Lauksaimniecības datu bāzē uz audzētāja vārda (vienreizēja maksa Ls 5,00) , ja kucēns vēlāk tiek nodots jaunajiem saimniekiem, jāpārreģistrē uz jauno saimnieku. (pārreģistrēšanas maksa Ls 3,50)
NO SIRDS JUMS VISIEM NOVĒLU PIEPILDĪT SAVU SAPNI, JA TĀDS IR - SATIKT SAVU AUDZĒTĀJU, KURŠ JUMS BŪS IZAUDZĒJIS JŪSU SAPŅU SUNI!

Šis saraksts tapis Bernes ganu suņiem, taču tas neatšķiras arī citām šķirnēm, patiesībā pielīdzināms jebkurai :)