BB saimniekiem - kucēnu audzināšanas ieteikumi.

KUCĒNA 10 LŪGUMI SAIMNIEKAM
1. Suņa mūžs ir aptuveni  (vidēji) 10 gadu.Jebkura šķiršanās man būs smaga. Pirms iegādājies mani, padomā par to.

2. Dod man laiku padomāt un saprast, ko Tu gribi no manis.

3. Ļauj man uzticēties Tev - tā būs mana dzīves jēga.

4. Nedusmojies uz mani ilgi un nesodi - ieslēdzot (iespundējot) Tev ir darbs, izklaides, BET MAN ESI TIKAI TU!

5. Runā ar mani. Kaut arī es visus vārdus nesapratīšu, man ir svarīga Tava balss.

6. Es nekad neaizmirsīšu kā Tu pret mani izturies.

7. Pirms mani sit, iedomājies, ka es varētu pārkost Tavu roku, TOMĒR NEKAD TO NEATĻAUŠOS, jo patiesībā Dievinu Tevi!

8.Ja Tev sāk likties , ka es negribīgi izpildu komandas, kļūstu slinks, padomā, vai ēdiens man ir piemērots, vai man netrūkst saules un vai mana sirds nav nogurusi.

9. Kad būšu vecs, rūpējies par mani, jo arī Tu reiz tāds kļūsi.

10. Centies vienmēr būt man blakus. Kopā ar Tevi man būs vieglāk visu izturēt!!!!!
/V.Agofoničevs "DZĪVNIEKTERAPIJA"/


 Šī sadaļa, galvenokārt, paredzēta kā informācijas vietne, mūsu BURVĪGO BERNES kalnu kucēniņu saimniekiem. (kā arī citiem interesentiem)

Šajā lapas sadaļā es dalīšos savā pieredzē ar Jums, Mūsu Mīļie suņuku saimnieki un citi interesenti!!!!! par suņu mācīšanu, barošanu  , lutināšanu un daudz ko citu ar ko nācies saskarties, audzinot Bernes ganu suņu meitenes! 




/Piebildīšu, viss kas šeit tiks rakstīts ir tikai un vienīgi mana personiskā pieredze un sajūtas, nevis apgalvojumi/ Rakstu cerot, ka kādam kāds teikums vai doma var noderēt, veidojot savu pieredzi!
 ___________________________________________
Suņa uzturēšanas/audzināšanas ieteikumi.

MŪSU BURVĪGO BERNES KALNU/GANU  KUCĒNU SAIMNIEKIEM
(kā arī citiem interesentiem)
 (Paldies Solveigai Kārkliņai par ierosmi ieteikumu izveidošanai))
Jūsu ģimenē ir ienācis ne tikai vienkārši mazs pūkains sunītis, bet personība, ar kuru Jums būs jārēķinās, un jāuzņemas par viņu atbildība, nākamos 7-12 (vidēji) gadus.

Suņa raksturs un uzvedība būs atkarīga tikai no tā, cik daudz laika Jūs pavadīsiet spēlējoties un mācot to. Ne cilvēks, ne arī suns nepiedzimst apmācīts, gudrs un it īpaši zinošs – ko drīkst un ko nedrīkst. Jūs noteikti piedzīvosiet daudz prieka mirkļus, bet neizpaliks arī dusmas.

Kucēna ēdināšana.

Lai suns izaugtu spēcīgs un vesels ir svarīgi to pareizi barot. 
mēs savus suņus barojam ar profesionālo suņu barību BIOMILL      http://www.biomill.lv/
BiOMill Maxi Adult Chicken & Rice

Kā papildus tiek piedāvāts 9% svaigs graudainais biezpiens un māju vistu olas dzeltenums, kā arī svaiga jaunlopa gaļiņa (kasīta+savelta bumbiņās, kucēnu vecumā,,, vēlāk gabaliņos)) , profesionālie gaļas konservi ("Dr`Clauder" vai "RINTI"), Tiek gatavota arī maltīte : vārīti rīsi + vārīti liellopa kuņģi (mazos gabaliņos), garšo ļoti!.u.c. dažādi ēdieni , kuru sastāvā ir gan dārzeņi, gan augļi, gan graudaugi, gan liellopa vai vistas gaļa. Lielākiem suņukiem un pieaugušiem , nav nekā labāka par svaigiem LIELLOPA kuņģiem!(vairāk info sadaļā "BBvirtuvē)
Kā kārums - mīksti suņu kaltētie kārumi: (kaltētas liellopa plaušas, kaltēti cūku šņukuri, vistas kājas un citi), visas dienas garumā , viens gabals (sadalot vairākās daļās, par īpašu paklausību) - līdz brīdim , kamēr nomainās zobiņi. Kad zobiņi jau nomainījušies, varam sākt piedāvāt arī cietos (pēc konsistences) suņu kārumus. 

Ir divi kucēna barošanas (ieteicamie) veidi. Mūsu suņuku māmiņa Krēta, bērnībā (kopš dzīvoja pie mums), barota pēc 2.varianta.)
1. Kucēna ieteicamā barošanas kārtība, līdz tas ir sasniedzis 8 mēnešu vecumu, varētu būt sekojoša :
2-6 mēneši:paredzēto barības daudzumu, sadalot 3 ēdienreizēs (rīts, pusdiena, vakars)
6-8 mēneši : sadalot to 2 ēdienreizēs (rīts, vakars)
Cik barība kucēnam jādod kā dienas norma Jūs atradīsiet uz katra maisa iepakojuma tabulā. Barības daudzums būs atkarīgs no kucēna svara kg.
Vai,
2. No rīta ieberam bļodiņā ½ no dienas devas ēdiena. Vakarā otru pusi. Jūsu kucēns paēdīs, kad tam gribēsies. (šis barošanas veids ir aktuāls , darbā aizņemtiem cilvēkiem)

Jums, kā suņuka saimniekiem, jāizvēlas kā sev tā Jūsu mīlulim visatbilstošākais grafiks. Jo tikai Jūs pats sajutīsiet, kā Jums kopā ir labāk, ērtāk, pielāgojot barošanas biežumu, savam dzīves ritmam!

Ir Vetārsti, kuri iesaka, kā pareizāko variantu, barot suņuku precīzos laikos, novietojot bļodu, ar barību, uz kādu noteiktu laiku, piemēram, 15-20 minūtes!  Tad bļoda tik noņemta. arī tad, ja nav izēsta! Katram saimniekam pašam jāvērtē sava pieeja mīluļa audzināšanā, barošanā, jāievieš tāds variants, kurš apmierina gan suņuku, gan saimnieku!

Tā kā kucēns pieņemas svarā, apmēram, (tas ir tīri individuāli arī vienas šķirnes suņu ietvaros)1 kg nedēļā līdz viņš sasniedzis 6 mēnešu vecumu, ir svarīgi, lai Jūs ievērotu viņa ēdināšanas režīmu un ieteicamās pārtikas devas. Tāpēc, lai suns pareizi izveidotos un izaugtu ir svarīgi, lai viņš nepārēdas, īpaši tas attiecas uz Bernes ganu suņiem. Ir kadri, kam ir nosliece uz pārēšanos! Taču mūsu suņuku gadījumā, nav novērota īpaša tendence izrīt visu kas piešķirts!, arī māmiņa Krēta nekad nav bijusi rijīga. 
  Jāievēro uz barības maisa dotie norādījumi, atbilstoši vecumam. Uz maisa norādītais barības daudzums dienai ir uzrādīts - MAKSIMĀLAIS.
Sākot no 6 mēnešu vecuma, varat sākt barot savu kucēnu, divas reizes dienā (pilnīgi noteikti).

Ja Jūs esat izlēmuši pāriet uz citas firmas suņu barību, es ieteiktu to darīt pakāpeniski – sākumā dodot, piemēra, divas ēdienreizes BIOMILL, bet trešajā ēdienreizē Jūsu izvēlēto jauno barību, tādējādi pakāpeniski nomainot veco barību pret jauno. Šādā gadījumā Jums ir jāvēro, vai dodot jauno barību, kucēnam nav caureja, vai arī nesākas nieze vai citi saslimšanas simptomi.
Pārejot uz citu barību, ieteikums paralēli lietot kādu VET aptiekā iegādātu probiotiķi , lai nodrošinātu pareizu mikrofloru barības traktā.

 Neaizmirstiet, ka Jūsu mīlulim ir vienmēr 
jābūt pieejamai bļodiņai ar ūdeni. !

Nav ieteicams (nedrīkst) sunim dot cietus kaulus (arī cietus kaltējumus) – pilnīgi noteikti vismaz, kamēr kucēnam ir pilnīgi nomainījušies zobi, tas ir, apmēram, līdz 7 mēnešu vecumam.

Kucēna audzināšana, barojot no pirmās dienas! 
Katrā ēdienreizē , kad vien atcerieties, ejiet droši kucēnam klāt!, rakņājieties pa viņa sausās barības bļodiņu, lai suns no pirmajām dienām, saprot, ka tas nav nekas slikts vai viņu apdraudošs!!!!! 
Šāda pat apmācība ikdienā veicama, ja sunim tiek dots kārums!!!!! Iedodiet, tad palūdziet atdot, uzslavējiet, cik labs suns!!!!! Noglaudiet un dodiet atpakaļ kārumu,,, tā vairākas reizes. 

Ieteicams, no pirmajām dienām šādi , ik pa laikam , darboties visiem ģimenes locekļiem (arī bērniem), tādējādi iemācot sunim, ka viņa ēdiens, kārumi nav apdraudēti no neviena ģimenes locekļa puses!!!



Šeit neliels ieskats, kauliņa mācība, kopā ar jaunkundzi RODU (2013 GADS)

Un vēl viens zelta likums, manā pieredzē!!!!!
JŪS - kā suņuka saimnieki, vislabāk paši jutīsiet!!!!! kas , cik un kad, Jūsu pūkainajam mazulītim ir nepieciešams!!!!!!! Citureiz viņš pats  pateiks Jums priekšā!!!!! ar savu uzvedību! Tas , manuprāt , ir taisni tāpat kā māmiņas intuitīvi jūt savus bērniņus!!!!! Tā Jūs sajutīsiet savu četrkājaino ģimenes mīluli!!!!!!!



Kucēna kopšana.
1. Kucēna kažoks – kucēns ikdienā nav jāmazgā, ja vien nav radusies tāda nepieciešamība (izvārtījies netīrumos, saķepinājis kažoku vai arī tuvojas izstāde.
Ja radusies nepieciešamība mazgāt, tas jādara ļoti lēnām, daudz, mierīgā balsī runājot, ļaujot paplunčāties ūdenī, tad pakāpeniski sākot ar kājām, vēderu, sāniem, lēnām samērcēt kažoku. Mazgājot, izmantojiet kucēniem paredzētu šampūnu, kuru var iegādāties VET aptiekās un ZOO veikalos. (personīga pieredze , – ļoti labi izmazgājas ar LOC` no Amweja produkcijas klāsta). Kažoku izslauka ar dvieli, var žāvēt ar matu fēnu. Pirmajā reizē, noteikti, kucēns būs pārsteigts par fēnu, taču ar katru nākamo reizi, suņuks izrādīs arvien mazāku pretestību kažoka žāvēšanai.(Ir iegādājamas arī speciālas suņu žāvēšanas iekārtas - fēni)
Pēc mazgāšanas, izsusina kucēna ausis, lai tajās nepaliek mitrums.
Kucēna kažoka ķemmēšanai izmantojiet ķemmi ar retiem zariņiem. Kucēna ķemmēšana ir svarīga, lai suņuks no pirmajām dienām saprot, ka tā ir patīkama procedūra. 
Kad suns ir pieaudzis un kucēna spalva nomainījusies, ķemmēšana (pēc pašu ieskatiem) būs nepieciešama ne biežāk kā 1 x mēnesī, jo BERNIEŠA spalva ir īpaši zīdaini mīksta! nesaveļas! (neaizmirstiet savu suņu bērnu uzslavēt par katru labi veikto darbību!)
IR VIENS ĻOTI, ĻOTI POZITĪVS MOMENTS  - BERNES GANU SUŅA MEITENES SPALVA NEIZDALA AROMĀTU, KĀDS PIEMĪT LIELĀKAJAI DAĻAI SUŅU!!!!! Ja suņu puika dzīvo laukā ,savā voljērā (būdā), āda izdala vielas, kas aizsargā suņa ādu , taču tad jārēķinās, ka sunim - suņa aromāts būs!!!! Arī šis viss tikai un vienīgi no mūsu personīgās pieredzes!!!!)
2.        Kucēna ausis -  Par cik Bernes ganu sunim ir nokarenas ausis , tad ik pa laikam, jāielūkojas tajās, vai nav brūnas krāsas izdalījumi. Īpaši karstākā laikā (vēlākā pavasarī, vasarā, agrā rudenī), kad , iespējams iedzīvoties auss iekaisumos, ja laicīgi netiek pamanīts!!!!! 
      Ausīm jābūt skaisti, maigi rozā, bez citu krāsu piejaukumiem. Kaut arī Jūsu kucēnam ir tīras un skaistas ausis, ik pa laiciņam, vajadzētu ar sausu vatīti, ar suņuku aprunājoties, izslaucīt austiņas, lai suņukam rodas priekšstats, ka arī šī procedūra ir normāla parādība, nekas īpašs un nepatīkams!!!!  Šādi sekojot līdzi, nebūs jāpiedzīvo nepatīkami gadījumi ar sāpīgām un iekaisušām ausīm!
VET aptiekās un ZOO veikalos ir nopērkami suņu ausu tīrāmie līdzekļi (šķidrumi), kā arī pilieni, kas palīdz uzturēt austiņas tīras un veselas.
3.        Kucēna ķepas – Bernes ganu sunim pieaugot, starp ķepu spilventiņiem
 aug skaisti spalvu pušķīši. Vēlams jau no mazām dienām, kucēniņam ierādīt, ka arī darbošanās ar šķērītēm gar kājām ir nevis nepatīkams, bet gan patīkams pasākums. Ideja tāda, ka ziemā, starp ķepas spilventiņiem veidojas sniega bumbuļi, ieķeroties šajos skaistajos pušķīšos. Tādējādi plēšot ķepas spilventiņus, ir iespējams, iedzīvoties starp spilventiņu ādas iekaisumos. Tamdēļ, ieteicams, regulāri apgriezt spalvas pušķīšus starp kāju pirkstu spilventiņiem, lai neradītu sev un sunim liekus kreņķus. (zinu, ka ir saimnieki, kas tā nedara,,, bet es to tā.. no savas pieredzes!)
Ja , ziemas periodā daudz pastaigās jādodas pa „iesālītām” ielām vai ietvēm, tad pirms došanās pastaigā, vēlams ķepu spilventiņus iesmērēt ar tam speciāli domātu vasku (nopērkams VET aptiekās) Savukārt pārnākot mājās, ķepas nomazgāt ar remdenu ūdeni un nosusināt , īpašu uzmanību pievēršot, starp ķepu pirkstu spilventiņiem.
Ja ir sanācis , ierasties mājās ar ļoti dubļainām ķepām , arī var nomazgāt remdenā ūdenī un nosusināt. Taču jāpiebilst, ka Bernes kalnu/ganu suņi ir ļoti tīrīgi, smiltis un dubļi ātri vien ir nolaizīti, notīrīti, ķepas atkal ir tīras, baltas! Ja šāda vēlme ir, tad jau no kucēna pirmajām dienām , vajadzētu, katru reizi (vai ik pa laikam), kad ienāk istabā, kaut arī ķepas tīras, nelielā ūdens daudzumā nomazgāt!, intensīvi stāstot, ka jāmazgā ķepas, jāslauka , ka suns ir ļoti, ļoti labs!!!!!
 Drīz vien Jūsu mazais mīlulītis pats stāvēs un gaidīs , kad ķepas tiks mazgātas!!!! Jāatceras, ka kucēni ir īpaši apķērīgi, viņi ātri atceras visu, kas viņiem tiek atļauts, neatļauts un mācīts!
Nagi – ja sunim ir atauguši pārāk gari nagi (baltā naga daļa), tie var traucēt pārvietoties... Nagi nodilst dabīgi, ja suns pastaigās tiek vests pa asfalta vai bruģa segumu. jebkurā gadījumā suņuka nagi ir jāuztur tādā pat kārtībā, kā mēs cilvēki rūpējamies par saviem. T.i. regulāri jāapgriež. Ja nagu apgriešana noteik reti - naga dzīvā daļa ar laiku paliek arī arvien garāka un garāka, kas var radīt kādas problēmas turpmākajā dzīvē.
 Nagu apgriešanai ir nopērkamas speciālas knaiblītes!, šo procedūru var uzticēt arī Jūsu suņuka veterinārstam.
Nadziņus griezt var kaut vai, ja ir īsi, tad vienkārši suni pēc rotaļām, kad enerģija vairs nav tik daudz ,apguldināt sev klēpī vai uz grīdas un vienkārši pakniebt nagu galiņus, lai suns pierod pie tā un vēlāk ļauj, kad griež nagus, tas ir ļoti svarīgi ;) un dodiet kārumus, lai ir mierīgs, runājiet. Pat, ja nevajag griezt, dariet to it kā, lai pierod. 
4.        Kucēna zobi – Jau no pirmajām dienām būtu vēlams, suņukam ierādīt, ka
saimnieki viņam drīkst tīrīt zobus, kamēr vēl nav izveidojies aplikums (vai pat trakākā situācijā - zobakmens!) kā rāda mūsu personīgā pieredze, kucēnu māmiņai nav tendence uz zobakmeni, taču zobiem uzmanību būtu jāpievērš! Kucēns būtu jāpieradina, ka ik pa laikam saimnieks , sakot „ parādi zobus” drīkst paskatīties zobus gan sānu, gan priekšas sakodienu. Šis pasākums būs nepieciešams, ja dosieties uz izstādēm! Tāpēc laicīgi iemācot, suns neizrādīs pretestību!

Galvenais kas jāatceras , ik pēc katras nodarbes, kad kucēns ir uzvedies labi (kā ķemmēšana, tā arī pārējās procedūras) apbalvojiet suņuku ar kādu mazu gardumiņu, kurš viņam ir īpaši mīļš!
Mana pieredze rāda, ka siers ir suņu kārums! Tad siers mūsu gadījumā tika izmantots, tikai un vienīgi, kā kārums suņu skolā, mājās darbojoties, mācoties iet pie siksniņas u.t.t.  Ja esiet novērojuši, ka Jūsu sunim ir kāds cits kārums, droši to var izmantot ! kā veicinošo , motivējošo pasākumu! 


Zobu nomaiņa!
Kucēnam ir 28 piena zobi.
Piena zobiņi kucēniņiem parādās sākot ar 3 nedēļu vecumu (kad arī tiek sākta piebarošana, papildus māmiņas pieniņam)
Dažādu šķirņu suņiem šis zobu augšanas periods atšķirās (tas pamatojams ar dažādu dzīves ilgumu)
Piemēram: lielajām šķirnēm zobi aug ātrāk, mazo šķirņu suņukiem - vēlāk)
Piena zobu nomaiņa sākas apmēram, 3-4 mēnešu vecumā, savukārt beigu periodam vajadzētu būt apmēram 6-7 mēneši vecam suņukam. (protams, var variēt, atkarībā no šķirnes...)
Pirmie nomainās griezējzobi (tie kas atrodas pašā priekšā, maziņie smalciņie) , šo zobu nomaiņu var arī nepamanīt, jo saknītes ir īsas (salīdzinoši), tās uzsūcas un zoba kronītis vienkārši izkrīt.
Otrie nomainās - ilknīši (gan augšējie gan apakšējie) , ja redz, ka jaunie zobiņi jau spiežas laukā, bet piena ilknītis vēl karājas, kustās un negrib pamest savu silto midziņu!!!! , variet droši piepalīdzēt, kustinot, variet mēģināt izraut (mums izdevās ar pirkstiem, pat bez instrumentiem), vai smagākos gadījumos, noteikti, meklējiet palīdzību pie sava izvēlētā veterinārārsta!(šādi iegūsiet , sava veida ,zobiņa trofeju, ko paglabāt, jo parasti neizdodas novaktēt brīdi, kad zobiņš jau izkritis un jaunais sācis augt!) Ilknīši augšžoklī ir attīstītāki, lielāki, kā apkašējā žoklī! Un tiem ir garas saknes.
Trešie (pēdējie) nomainās - dzerokļi.

Jāseko līdzi  kā veidojas kucēna zobu sakodiens. Ja piena zobi - šķērveida (kas ir norma) , tad jādomā, ka arī Paliekošie (tautā-kaula zobi) sakodienā būs šķērveida.
Škērveida sakodiena zobi dilst lēnāk , kā ja sunim ir taisnais sakodiens!

Pieaugušam sunim ir 42 paliekošie zobi.



Kucēna audzināšana.

Lai atvieglotu Jūsu suņuka audzināšanas gaitu, lūk, dažas idejas!:

-   nekādā gadījumā neļaujiet savam mīlulim staigāt un skraidīt pa slidenām grīdām (ja šādas grīdas ir Jūsu mājās, iegādājieties neslīdošus grīdas celiņus, lai nodrošinātu suņukam stabilu pārvietošanos pa viņam atvēlētajām telpām)
-         nav ieteicams bieži kāpelēt pa pakāpieniem vai trepēm, kā arī , ja kucēns lec no mašīnas, piepaturiet, tādejādi mīkstinot leciena radīto slodzi uz mīkstajiem kucēniņa priekškāju kauliņiem un līdz galam nenobriedušajām locītavām, tādejādi izvairīsieties no dzīves pirmajā laikā iegūtas elkoņu locītavu displāzijas, kas sagādā daudz raižu ne tikai suņukam, bet arī saimniekam)
-   nepārslogojiet kucēnu – nelieciet tam skriet blakus ritenim vismaz līdz tas sasniedzis 1 gada vecumu, kā arī nedodieties pārlieku garās pastaigās. Pastaigu garumu palieliniet pakāpeniski. Jūs paši jutīsiet, cik kucēns var noiet vai noskriet kopā ar Jums!
-       nekādā gadījumā nedodiet savam mīlulim šokolādi, jo tas var izraisīt infarktu, kā arī citi saldumi, var kaitēt suņuka zobu veselībai! vēl noteikti nedrīkst sunim dot rozīnes, vīnogas un sīolus (vairāk sadaļā BB virtuve) Suņiem ir speciāli domāti kārumi, par kuriem viņi ir sajūsmā.
-         nepārbarojiet savu mīluli, jo pēc iespējas apaļāks kucēns nebūt nenozīmē, ka tas ir arī vesels kucēns. Bernes ganu suņi var tikt pakļauti saslimšanai ar gūžu un elkoņu locītavu displāziju, tāpēc ir svarīgi kucēnu nepārbarot, lai neradītu locītavām papildus slodzi augšanas procesā.
-         Jau no pirmajām stundām mājās, ierādiet suņukam viņa teritoriju, kopā apstaigājot to. Ierādiet sunītim viņa vietu, kur viņš varēs atpūsties. , kā arī nemitīgi norādiet ko drīkst un ko nedrīkst. Vārdiņu „nedrīkst” suņuks jau zina, atliek tikai to pielietot! Neuztraucieties, ja sāk likties, ka vārdiņš „nedrīkst” tiek lietots pārāk bieži, tas ir pavisam normāli, kucēna augšanas posmā. Taču, pēc katra "nedrīkst" lietošanas, neaizmirstiet savu suņuku UZSLAVĒT!!!! ja viņš ir paklausījis! Jo, tālākā kopdzīvē šis laiks , attaisnos sevi, ar uzviju, jo nebūs problēmu ar suņuka uzvedību. 
Kā ierādīsiet pirmajā laikā, tā arī suns uzvedīsies turpmākajā dzīvē.
-         Neļaujiet suņukam lekt augšā, arī tad, kad priecīgs viņš sagaida Jūs mājās. Mīļošanās var notikt arī bez lekšanas augšā. Ja suņukam ir tendence lekt augšā, sakiet „nedrīkst lekt augšā” un ar roku, turot virs purniņa , lēnām atvirziet suņuku sēdus vai stāvus pozīcijā. Ja jau lielāks suņuks mēģina lekt augšā, priecājoties - Jūs satiekot, kāpiet (mēreni stipri) uz priekšējām ķepām, tādejādi parādot, ka Jums tas nepatīk. (suņukam tas nepatiks, noteikti!)
Ir saimnieki, kas pieļāvuši šo kļūdu, vēlāk ir nelaimīgi. Iesākumā priecājas, ņem suņuku aiz ķepiņām, padanco, un sunim liekas, ka tas ir forši, saimniekam patīk... Bet jāatceras, ka sunītis ar katru dienu izaug lielāks. Nu un tad var stādīties priekšā, situāciju, kad Jūs saposies, dodieties uz viesībām, un suņuks Jūs ieraugot, ar visiem saviem (meitenes ~ 40 kg, bet puikas ~ 60 kg) lec augšā, situācijas var būt ļoti nepatīkamas. Tāpēc, lai izvairītos no tādām, jau no pirmajām dienām, mācam, ka augšā lekt nedrīkst! Šādi jāmāca arī visi ciemiņi, lai suns saprastu, ka ar visiem cilvēkiem ,kontaktējoties, noteikumi ir vienādi.
-         Bernes kalnu/ganu suņiem ir niķis rakt bedres gan zālājā, gan apstādījumos. Taču, pie pirmajām pazīmēm, strikti norādām, ka rakt nedrīkst! Un pāris reizes aizrādot, sunim ir skaidrs! Jo sunīšiem ļoti gribas izpatikt saviem saimniekiem!
-         Bernes kalnu/ganu suns nav izteikts – peldētājs. Taču mūsu pieredze rāda, ka ar peldēšanas instinktiem, suņukiem viss ir kārtībā. Pāris reizes, karstajās dienās, daži pūkainīši izpeldējās mūsu mazajā baseiniņā , kopā ar zelta zivīm un ūdensrozēm! Taču, ja vēlaties , lai suns peldētu arī turpmāk, regulāri viņam šāda iespēja jāpiedāvā! Vislabākā pelde suņu kažokam ir jūras sāļajā ūdenī! 
   ( taču!!! hā! mēs dzīvojam Latvijā, tāpēc... iepriekš noskaidrojiet, vai konkrētās pašvaldības pieguļošajā jūras pludmalē, ar suņiem drīkst uzturēties!!!!!! Ir dzirdēti gadījumi, kad novembra mēnesī 2011.gadā, pie pastaigas ar Jorkšīras terjeru un amerikāņu buldogu, uzlikts naudas sods Ls 20.00 vērtībā!. Jāsaka, dīvaini likumi, mūsu valstī!)
-         Droši ņemiet savu suni līdzi pārgājienos, meža pastaigās, braucot ciemos, ja vien tāda iespēja ir. Bernieši ir ļoti komunikabli suņi, taču savu teritoriju un saimniekus (visu ģimeni) sargā! Ja suņuks nebūs socializēts! , var rasties nepatīkamas situācijas, ja pēkšņi būs jādodas cilvēkos!
-    Ja vien Jums ir laiks, pirmajās dienās, kad suņuks ir nonācis Jūsu mājās, vērojiet viņa uzvedību, kustības, paradumus,,,, lai pēc iespējas ātrāk, savā teritorijā, iemācītu nokārtoties ārā!!!, nevis telpās! Kucēniem čurāt vajag diezgan bieži (kā jau maziem bērniem). TAČU!!!! Uzvedība , kāda ir pirms šī pasākuma , visiem kucēniem ir vienāda!!!!!! Īstenībā viņi nečurā kur pagadās!!!!!! Tāpat paiet kādas sekundes, kamēr, intensīvi ošņājot grīdu, kucēns atrod sev tīkamo laukumiņu!!! Tad pietupstas un fiksi pačurā.... Ja Jūs pamaniet šo intensīvo ošņāšanu pa grīdu, (mazāku) ņemiet klēpī, sakiet "nedrīkst čurāt istabā", (lielāku ātri aiz kakla siksnas un vediet ārā), nolieciet zālītē, un sakiet... "labs suns... pačurā ārā!!!!!!!!!!!!!! kad suns ārā pačurājis, izrādiet tik lielu prieku par šo pasākumu, lai arī sunim ir prieks... Vienmēr jāatceras, ka suņa lielākā laime ir!!!!!!!!!!!!! IZPATIKT SAVAM SAIMNIEKAM.... (Runājot par bernes ganu suni.... ) šādi iemācītas frāzes Jums noderēs arī turpmāk sadzīvē, piemēram, ja gadīsies situācija, kad jānodod suņa urīna analīze! Tad Jūs savu suņuku varēsiet pierunāt!!!! (to es no personīgās pieredzes!)
-    Pirmajos divos mēnešos, kopš kucēns ir nonācis Jūsu mājās!!!! mēģiniet parādīt viņam visu, ko vien variet iedomāties, ar ko suņukam sadzīvē naksies saskarties:  bērnu ratiņi, leļļu ratiņi,  velosipēdi, motocikli, mašīnas (arī kravas mašīnas, jo var gadīties, ka jādodas pa šoseju kādreiz, tad lielās mašīnas mēdz sagādāt ļoti lielas pārvietošanās problēmas) , invalīdu ratiņus, slēpes ar nūjām, nūjas, cilvēkus ar spieķīti, zāles pļāvēju, matu fēnu, mikseri u.c. sadzīves un saimnieciskus priekšmetus!!!!!
   JO SUNS REJ UN ARĪ UZBRŪK TIKAI SEV NEPAZĪSTAMĀM, apdraudošām PARĀDĪBĀM, LIETĀM, PERSONĀM no kurām pašam, īstenībā, ir bail!,,, sevi un savus tuvos cilvēkus aizsargājot! Lietas un priekšmeti, kurus suns pazīst, viņam neliksies aizdomīgi un apdraudoši. 
-    Tāpat, ļoti piesardzīgi un ar lielu mieru, iepazīstiniet savu mazo mīluli ar citiem mājdzīvniekiem, kaķiem, putniem, grauzējiem u.c. , kuri jau mīt Jūsu mājās!!!!!! Gan no manas, gan citu dzīvnieku saimnieku pieredzes, izriet, ka suņi (tāpat arī kaķi) ļoti labi saprot, ka nedrīkst aiztikt pārējos ģimenes locekļus. 
    Uz Burvīgajiem Berniešiem tas attiecas viennozīmīgi! 
    Mūsu Krēta ļoti labi saprotas ar kaķi, (abpusējas simpātijas ir izveidojušās), arī šinšilas, bruņurupucis, (iepriekš arī smilšu pele), visi var dzīvot mierīgi, zinot, ka suns viņus neapdraud!!!!!!!!! Arī mūsu kaķim ir tāda pat attieksme... viss kas dzīvo būros, ir tabu!!! Ja šinšila skrietu pēkšņi pa istabu, protams, gan suns, gan kaķis mēģinātu noķert!!!! Ja nebūtu klāt cilvēki, kas apstādina, domāju noķertu arī!!!! 
Bet par cik katram dzīvniekam ir sava vietiņa, sadzīvo draudzīgi!

Ja rodas kādi jautājumi vai situācijas, kurās ir vēlme pakonsultēties, droši zvaniet! , kā arī apmeklējiet mūsu blogu, kurā informācija ik pa brīdim, tiks papildināta. vai rakstiet uz e - pastu!
http:// bgskreta.blogspot.com/

Attārpošana un vakcinācija

Katru gadu divas reizes jāveic suņa attārpošana, (vai arī katru ceturksni, ja mājās ir mazi bērni!) īpaši svarīgi tas ir pirms ikgadējās vakcinācijas (parasti tā ir kompleksā pote), kura būtu jāveic precīzi tādā datumā, kad tiks veikta pirmā trakumsērgas pote! 
Tādejādi būs atrisināts jautājums ar ceļošanu ārpus LV!
 Kādas attārpošanas zāles un attārpošanas intervāls, būs piemērotas Jūsu sunim, Jums ieteiks,  izvēlētais veterinārārsts vai arī variet pats izvēlēties, konsultējoties ar VET aptiekas darbinieku.
Jūsu suņa drošības labā, neieteiktu kucēnu vest laukā no savas teritorijas, kamēr viņš nav saņēmis vakcīnu pret trakumsērgu (sasniedzot trīs mēnešu vecumu).un izturējis pēc trakumsērgas vakcīnas potes - 1 līdz 2 nedēļu karantīnu!
Atkārtota vakcinēšana ir jāveic vienu reizi gadā. (parasti – kompleksā pote)

vairāk info sadaļā "BBveselība"

Ja Jūs novērojat kaut ko neparastu sava suņa uzvedībā – suns paliek mazkustīgs,apātisks, neēd, vemj, ja tam ir caureja, nekavējoties sazinieties ar savu veterinārārstu.

2011.gada 21.augustā vērojot OBEDIENCES sacensības, redzēju pārsteidzošu skatu! Suņu entuziasti paši bija devušies vērot sacensības, bet savus mīlulus (suņus) bija atstājuši mašīnā! Logi, protams, bija pavērti šķirbiņās. Bet par cik mākoņi mijās ar cepinošu sauli, tad dikti žēl bija noskatīties uz elsojošajiem suņukiem mašīnās!
TAPĒC, IEDOMĀJOS UZRAKSTĪT ŠO DOMU:
NEATSTĀJIET SAVUS MĪLUĻUS AUTOMAŠĪNĀS, JA DODIETIES PROM UZ KĀDU ILGĀKU LAIKU.
Jo arī šāda situācija var atstāt iespaidu uz suņuka tālāko veselības stāvokli. Un ne tikai uz to brīdi. Vēlāk var rasties kādi veselības traucējumi, kad nevarēs saprast kas par iemeslu... Nevienam prātā neienāks doma, ka šī stunda vai divas, pasēžot mašīnā, ir radījusi šādas nepatīkamas sekas! Ir arī letāli gadījumi, tapēc, SAUDZĒSIM SAVUS MĪLUĻUS!
Ja kur dodoties, nevariet, ņemt mīluli līdz, tad labāk atstājam mājās, nevis automašīnas salonā!

Kontakti.
Ja jums rodas jautājumi vai ir nepieciešams padoms, kas saistīts ar Jūsu suni, noteikti zvaniet jebkādā laikā (arī vakaros, naktīs, svētku dienās, mūsu audzētavas kucēnu saimniekiem un visiem: ligija_frisfelde@inbox.lv vai ligija.frisfelde@gmail.com , un es Jums centīšos palīdzēt ar savu padomu. 

Ja pati nezināšu atbildi uz Jūsu jautājumu, konsultēšos pie pieredzes bagātākiem kolēģiem! Un lai vai kā, pie atbildes , kopīgiem spēkiem , nonāksim!


Vēlu veiksmi mazulīšu auklēšanā un audzināšanā!

Ligija Frišfelde & māmiņa Krēta& pārējā BURVĪGO BERNIEŠU ģimene